10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Każdy, komu przyszło kiedykolwiek budować dom lub remontować swoją siedzibę, szybko zda sobie sprawę, że wybór odpowiednich drzwi nie jest prosty, bo nie ogranicza się jedynie do wyboru materiału czy koloru skrzydła. Przedtem trzeba podjąć wiele innych ważnych decyzji. Warto więc skorzystać z naszych wskazówek dotyczących wybierania drzwi.

1. Kierunek otwierania drzwi

W pierwszej kolejności trzeba postanowić, w którą stronę powinny otwierać się skrzydła zamykające poszczególne pomieszczenia. Do wewnątrz czy na zewnątrz wnętrza? W dużej mierze decyduje o tym prawo budowlane i architekt; ale na pewno warto wiedzieć, że w małych pomieszczeniach drzwi powinny otwierać się na zewnątrz; nie mogą też być położone zbyt blisko siebie, gdyż będą zderzać się przy jednoczesnym otwieraniu, zaś drzwi łazienek i kotłowni muszą się otwierać na zewnątrz.

Zobacz także: Drzwi do łazienki – jak wybrać odpowiednie? Wszystko o drzwiach łazienkowych

2. Drzwi prawe czy lewe?

Ważna jest także decyzja co do tego, po której stronie drzwi mają się znaleźć zawiasy, a więc czy drzwi będą lewe, czy prawe (żeby je poprawnie odróżnić, należy stanąć przed drzwiami tak, by skrzydło otwierało się w naszym kierunku i spojrzeć, z której strony są zawiasy: jeśli po lewej – skrzydło jest lewe, gdy są po prawej – prawe); warto pamiętać, że skrzydło po otwarciu nie powinno zasłaniać włączników światła, ani żadnych innych ważnych elementów wnętrza. Jednym zdaniem: najlepiej jest, gdy drzwi otwierają się na pustą ścianę.

3. Wybór ościeżnicy

Bardzo istotny jest wybór ościeżnicy (nazywanej potocznie futryną). Są dwa główne rodzaje ościeżnic: stałe (o szerokości 9 cm) oraz regulowane, które pozwalają na ich dopasowanie do grubości muru (zakresy od 8 cm do nawet 42 cm!). Bardziej nowoczesne, dużo szybsze w montażu, ale i droższe są ościeżnice regulowane. Pamiętajmy, że bardzo istotny jest odpowiedni pomiar drzwi i otworu drzwiowego – zamontowanej futryny oraz drzwi nie będzie można zwrócić ani wymienić. W przypadku ościeżnicy regulowanej, wybieramy również sposób wykończenia tj. sposób łączenia opasek (pod kątem stałym lub 45 stopni) oraz ich grubość (6 lub 8 cm), co wpływa na wygląd końcowy.

4. Drzwi przylgowe a bezprzylgowe

Decyzję trzeba też podjąć w kwestii tego czy zawiasy mają być zwykłe czy bezprzylgowe? W drzwiach bezprzylgowych krawędź skrzydła jest w zlicowana z ościeżnicą (zawiasy są niewidoczne), przez co wnętrze uzyskuje bardzo nowoczesny, stylowy charakter, a drzwi sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę. Drzwi z przylgą to sprawdzona klasyka – doskonale prezentują się we wszystkich przestrzeniach, ale najtrudniej wyobrazić sobie bez nich wnętrza o tradycyjnym charakterze. W ERKADO wszystkie modele drzwi występują w wariancie przylgowym i bezprzylgowym.

5. Wymiary drzwi

Wymiary drzwi wewnętrznych mogą być zróżnicowane. Standardowo szerokość drzwi jednoskrzydłowych wynosi 60-100 cm, wysokość zaś wynosi 203 cm. Szersze drzwi zapewnią wygodną komunikację nie tylko osobom sprawnym, ale i tym korzystającym z wózka inwalidzkiego. Dokonując pomiaru otworu drzwiowego, należy uwzględnić materiał posadzkowy oraz sposób wykończenia powierzchni otworu. Aby uniknąć pomyłki w pomiarach czynność tę najlepiej powierzyć wykonawcy, który będzie się zajmował montażem drzwi.

6. Harmonia modeli drzwi

Aby wnętrze wyglądało spójnie i harmonijnie wszystkie drzwi w mieszkaniu powinny pochodzić z jednej kolekcji, mieć jednakowe wykończenie (okleina, klamki). Skrzydła i wykończenia ościeżnic powinny być dopasowywane do koloru i struktury mebli oraz podłogi. Pamiętajmy jednak, że taka jednolitość nie jest obligatoryjna! Wiele zależy od koncepcji wnętrza i od konkretnego pomysłu na wygląd wnętrza. W kwestiach formy i designu wszystkie chwyty są dozwolone! Ważne, żeby dobór drzwi był przemyślany i konsekwentny.

Czytaj więcej: Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

7. Drzwi szklane czy pełne?

Decyzję o tym, czy skrzydło ma być pełne, czy przeszklone warto podejmować po uwzględnieniu dostępu pomieszczenia do światła dziennego, trybu życia rodziny i wielkości pomieszczeń. To obszerny temat, warty rozwinięcia w osobnej poradzie, tutaj zasygnalizujmy jedynie, że zwykle w sypialni najlepiej sprawdzają się modele pełne, które gwarantują prywatność i poczucie intymności, a dzięki lepszej izolacji akustycznej sprzyjają relaksowi i zasypianiu; zaś w ciemnych wnętrzach z ograniczonym dostępem naturalnego światła wygodne są drzwi z przeszkleniami, które pomogą doświetlić pomieszczenie i stworzą wrażenie przestronności.

8. A może drzwi przesuwne?

Jeśli nie chcemy, aby drzwi zdominowały niewielką przestrzeń mieszkania, zdecydujmy się na kompaktowe systemy drzwi przesuwnych. Bardzo dobrze sprawdzają się one między innymi jako zamknięcie pomieszczeń pomocniczych: spiżarni czy garderoby. Systemy przesuwne nie zabierają bowiem cennych metrów przestrzeni, którą trzeba zarezerwować  w przypadku montażu drzwi skrzydłowych.

9. Cena drzwi

Pamiętajmy, że na końcową cenę drzwi składa się wiele elementów (m.in. materiał, z jakiego są wykonane, ościeżnica, zamek, opaska maskująca). Drzwi wybieramy na lata i w związku z tym powinny one być cennym i wartościowym elementem dekoracyjno-użytecznym domu. Wobec takiej perspektywy nie warto na nich nadmiernie oszczędzać, bo to ich jakość i wygląd w dużym stopniu zadecydują o tym, jak będzie odbierane i oceniane nasze wnętrze.

10. Planowanie to podstawa

Na koniec uwaga, która odnosi się do początkowego okresu tworzenia wnętrz – do etapu powstawania projektu. Analizujmy wszystkie podejmowane wówczas decyzje, bo to na tym etapie zapada bardzo wiele postanowień dotyczących drzwi. Warto dobrze przemyśleć lokalizację, szerokości i rodzaj planowanych otworów, tak aby zapewniały wygodną komunikację i strefowanie naszego wnętrza.  Pamiętajmy, że takie elementy jak przykładowo węgar (a zwłaszcza jego brak) mogą skomplikować lub całkowicie uniemożliwić montaż wymarzonych drzwi. Przed podjęciem ostatecznych decyzji warto na rzucie domu naszkicować sobie (pilnując odpowiedniej skali!) zarysy planowanych mebli i zaznaczyć miejsca, które będą zajmowały drzwi podczas ich zamykania i otwierania. To pomoże „sprawdzić” pomysły i wyeliminować zauważone błędy.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
Drzwi loftowe, czyli jakie? Przegląd najmodniejszych wzorów

Drzwi loftowe, czyli jakie? Przegląd najmodniejszych wzorów

Surowe, minimalistyczne wnętrza, w których dominują czerwona cegła i beton cieszą się coraz większą popularnością.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie