Prawidłowe wymiary otworu pod drzwi – jak uniknąć błędów?

Zagadnienie wielkości otworu na drzwi jest kluczowe dla powodzenia akcji prawidłowego i sprawnego montażu skrzydła. Temat wymaga uwagi i zaangażowania w kilku sytuacjach: kiedy budujemy dom, gdy oglądamy plan mieszkania w budowanym właśnie bloku i na tym etapie podejmujemy decyzje wykończeniowe oraz kiedy planujemy remont uwzględniający wymianę drzwi na większe lub mniejsze od tych, które były dotychczas.

Prawidłowe wymiary otworu pod drzwi – jak uniknąć błędów?

Zagadnienie wielkości otworu na drzwi jest kluczowe dla powodzenia akcji prawidłowego i sprawnego montażu skrzydła. Temat wymaga uwagi i zaangażowania w kilku sytuacjach: kiedy budujemy dom, gdy oglądamy plan mieszkania w budowanym właśnie bloku i na tym etapie podejmujemy decyzje wykończeniowe oraz kiedy planujemy remont uwzględniający wymianę drzwi na większe lub mniejsze od tych, które były dotychczas. Właściwy pomiar jest o tyle ważny, że jakakolwiek pomyłka będzie wymagała dodatkowego nakładu pracy, czasu i pieniędzy oraz wydłuży proces wykończenia wnętrza. To też z reguły dodatkowy stres, nerwy i bałagan. Z pewnością nikomu nie są potrzebne dodatkowe komplikacje, dlatego wyjaśniamy, jak poprawnie dokonać niezbędnych pomiarów i na co zwrócić uwagę.

Otwór pod drzwi a wymiary drzwi: podstawowe informacje

Ludzki umysł ma skłonności do postrzegania pewnych zależności jako proste i oczywiste, dlatego analizując wymiary otworu pod drzwi, z dużym prawdopodobieństwem uznamy, że powinien mieć on wymiar drzwi, czyli dokładnie tyle samo centymetrów co skrzydło. Tymczasem temat jest nieco bardziej złożony: ustalając, jak duży ma być otwór drzwiowy, trzeba wziąć pod uwagę zarówno wymiary drzwi, jak i wielkość ościeżnic. Należy również pamiętać o tym, że otwór pod drzwi powinien być zmierzony w kilku miejscach w ramach każdego z wymiarów (szerokości, wysokości i grubości).

Polecamy do czytania: 10 porad przed wyborem drzwi

Jak ustalić wymiary otworu pod drzwi?

O tym, jaki otwór pod drzwi należy przygotować, decyduje rodzaj ościeżnicy. Będzie miał on nieco inną wielkość w przypadku ościeżnicy stałej, a inną przy regulowanej. Oto wymiary otworu na drzwi:

Otwór pod drzwi 80 cm:
– otwór przy ościeżnicy regulowanej powinien mieć 88 cm,
– otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 91 cm.

Otwór na drzwi 70 cm:
– otwór przy ościeżnicy regulowanej powinien mieć 78 cm,
– otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 81 cm.

Otwór pod drzwi 90 cm:
– otwór przy ościeżnicy regulowanej powinien mieć 98 cm,
– otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 101 cm.

Drugim istotnym wymiarem jest pożądana wysokość otworu, na którą również ma wpływ rodzaj ościeżnicy. Standardowe drzwi mają 200 cm wysokości, więc jeśli chcemy zapobiec „szuraniu” drzwi po podłodze (a zapewne chcemy), należy zadbać o otwór o wysokości 206 cm w przypadku ościeżnicy regulowanej i 207,5 cm w przypadku ościeżnicy stałej. Na ten wymiar nie ma wpływu szerokość drzwi.

Jak zmierzyć otwór pod drzwi?

Właściwy pomiar otworu na drzwi jest zadaniem, któremu należy poświęcić tyle czasu, uwagi i skrupulatności, ile tylko trzeba, by wyeliminować ryzyko komplikacji. Ewentualne niezgodności zdecydowanie łatwiej jest wyprostować na tym etapie, niż wtedy, kiedy zamówione drzwi dotrą i wtedy się okaże, że coś się nie zgadza. Wysokość otworu drzwiowego należy zmierzyć od podłogi do nadproża w co najmniej dwóch miejscach (oddalonych od siebie o ok. 40-50 cm). Szerokość otworu drzwiowego należy zmierzyć od ściany do ściany w kilku miejscach, najlepiej przyjąć od trzech do sześciu punktów pomiaru. Z kolei grubość muru powinna być zmierzona w minimum trzech miejscach z prawej strony i trzech z lewej. Najważniejsza powinna być dla nas ta wartość, która jest najmniejsza, z dokładnością do milimetra. Pomiary warto robić przy świetle dziennym – to pozwoli uniknąć nieścisłości, wyniki będą dokładniejsze.

Zobacz także: Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Najczęściej popełniane błędy w pomiarze otworu pod drzwi

Niekiedy z niewiedzy, niekiedy z pośpiechu – może się zdarzyć, że wykonany przez nas pomiar okaże się niewłaściwy, a otwór i drzwi do siebie nie pasują. Jakie błędy zdarzają się najczęściej?

  • za mały otwór na drzwi wewnętrzne – to kłopotliwa sytuacja, z której wyjścia są dwa: trzeba powiększyć otwór, co niestety oznacza dodatkowy nakład czasu i pracy ekipy remontowej oraz duży bałagan, albo spróbować oddać lub wymienić drzwi, co jest możliwe tylko wtedy, gdy są one w oryginalnym opakowaniu i w idealnym stanie; jeśli zamówione przez Ciebie drzwi mają niestandardowy wymiar, wtedy można spróbować je sprzedać, ponieważ zwrot będzie raczej niemożliwy;
  • za wysoki otwór na drzwi wewnętrzne lub za szeroki otwór drzwiowy – na pytanie „co zrobić, gdy otwór na drzwi jest za duży?”, fachowcy radę mają taką, by go zmniejszyć przy użyciu solidnej, elastycznej zaprawy murarskiej; w ramach tego rozwiązania warto zadbać o staranne i estetyczne wykończenie tego nadprogramowego działania;
  • zbyt mało danych pomiarowych – należy skrupulatnie zmierzyć otwory i dany wymiar sprawdzić w kilku miejscach, a nie tylko w jednym.

Mając świadomość tego, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jakie konsekwencje niosą ze sobą pomyłki, łatwiej jest zachować czujność i dokonać pomiarów we właściwy sposób.

Kolejnym krokiem jest montaż ościeżnicy i osadzenie drzwi. Ta pierwsza czynność wymaga dużej precyzji, uważności i wiedzy, jak to zrobić. By wszystko poszło jak należy, przygotowaliśmy instrukcję, która ułatwi Ci zamontowanie ościeżnicy – znajdziesz ją TUTAJ.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie