Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: tak! Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza. Dla dobrych projektantów wiadomość jest niestety zła – gdy wszystkie drzwi zostaną zaplanowane wygodnie i dobrze – nikt nie dostrzeże ich kunsztu, bo taka sytuacja będzie się wydawała zwyczajna i normalna.

Kwestia projektu

Użytkownicy korzystający z dobrze zaplanowanych, dobrze dobranych i dobrze zamontowanych drzwi po prostu tego nie zauważają! Często po opuszczeniu wnętrza nie będą nawet umieli sobie przypomnieć, jak wyglądały drzwi, przez które przed chwilą przechodzili. I dobrze! Nie w każdym wnętrzu drzwi powinny odgrywać główną rolę, wystarczy, jeśli zasłużą na Oskara za świetną grę drugoplanową. Jeśli korzystając z przestrzeni komunikacyjnych, przechodzimy przez drzwi i jest nam tak wygodnie, że w ogóle o nich nie myślimy – to znaczy, że wszystkie „drzwiowe” role w mieszkaniu, domu lub biurze zostały świetnie obsadzone. Drzwi są takie, jakie powinny być, więc się o nich w ogóle nie myśli.

Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy otwory drzwiowe zaplanowano źle: przykładowo, gdy są za szerokie do danej przestrzeni i wielkie skrzydło drzwiowe przesuwające się przy otwieraniu przeszkadza w komunikacji, uderza w stojący obok mebel, a po całkowitym otwarciu nadmiernie zasłania znajdujące się za nimi sprzęty, uniemożliwia wysunięcie szuflad czy uchylanie drzwiczek do szaf czy komód. Najbardziej wymownym przykładem takie sytuacji jest ta, gdy otwierające się skrzydło drzwiowe zasłoni włącznik światła – wówczas szybko zorientujemy się, że coś we wnętrzu jest nie tak jak powinno być! Za tego rodzaju brak komfortu odpowiada przede wszystkim projektant wnętrza – sam dobór skrzydła drzwiowego nie ma tu niestety większego znaczenia. Warto więc dobrze przeanalizować projekt pod tym kątem.

Szczęśliwie czasem, aby naprawić złe rozwiązanie, wystarczy zamiana drzwi rozwieralno-uchylnych na przesuwne (do wyboru mamy systemy przesuwne Magic – na bardzo silnym prowadniku, Loft – o prostym nowoczesnym wyglądzie, czy system Graf – do drzwi szklanych) albo te chowane w ścianie (z wygodnym, stabilnym i wyjątkowo bezpiecznym mechanizmem).

Zobacz także: 10 porad przed wyborem drzwi

Rozmiar skrzydła

Zadbajmy o swój komfort i nie zmniejszajmy zanadto otworów drzwiowych, dążąc do oszczędności miejsca w naszej przestrzeni. Mimo że w ofercie Erkado znajdziemy modele o szerokości skrzydeł nawet 60 cm, pamiętajmy, żeby wykorzystywać je tylko w wyjątkowo trudnych przestrzennie sytuacjach. Tak wąskie drzwi mogą bowiem okazać się mało komfortowe, zwłaszcza w miejscach szczególnie ruchliwych, a jeśli ktoś z domowników znajdzie się, choćby czasowo, na wózku inwalidzkim.

Z przeszkleniem czy bez

Komfortowe wnętrze to wnętrze przestronne i jasne – oświetlone naturalnym światłem. Jeśli nie chcemy mieć w swoim wnętrzu ciemnego ( a tym samym sprawiającego wrażenie ciasnego) korytarza czy holu, koniecznie przy wyborze drzwi rozważmy montaż skrzydeł z dużym przeszkleniem, przez które promienie słońca będą mogły penetrować przestrzenie pozbawione okien! Zależnie od stylu i przeznaczenia wnętrza do wyboru są bardzo różne modele: zarówno całkowicie przejrzyste skrzydła szklane – np. model Graf 36, jak i te bardziej tradycyjne w formie modele w technologii ramiakowej Stile z szybą hartowaną – mleczną lub przezroczystą – np. model Frezja 8 czy Altamura 2.

Obecność naturalnego światła również w przestrzeniach go pozbawionych z racji umiejscowienia na planie budynku, może w znacznym stopniu wpłynąć na poczucie komfortu jego użytkowników. Warto to mieć na uwadze przy wybieraniu konkretnych rozwiązań.

Ochrona przed hałasem

Istotnie na poczucie komfortu wpływa też akustyka wnętrz. Jeśli zależy nam na wyciszeniu i wydzieleniu niektórych wnętrz z codziennego rozgardiaszu, zamknijmy je drzwiami zapewniającymi najlepszy komfort akustyczny. Najlepiej przed przenikaniem dźwięków chronią drzwi bezprzylgowe z pełnym skrzydłem.

Błędem może być rezygnacja z zamykania poszczególnych pomieszczeń – nawet, jeśli, na co dzień chcemy mieć w przestrzeni dziennej otwarte wnętrze wielofunkcyjne, warto na wszelki wypadek zapewnić sobie możliwość wydzielenia z tej przestrzeni osobnych mniejszych aneksów funkcjonalnych i zamknięcia ich – świetnie w takich sytuacjach sprawdzają się drzwi chowane w ścianie.

Funkcjonalność

Komfort oznacza też funkcjonalność, dlatego ważne jest między innymi to, na którą stronę nasze drzwi będą się otwierały – w lewo, czy w prawo oraz czy skrzydło będzie się przesuwać na zewnątrz, czy do środka pomieszczenia. Zwykle wygodniejsze są rozwiązania z drzwiami otwierającymi się do środka pomieszczenia, ale zawsze najlepszą opcje trzeba wybrać z uwzględnieniem konkretnej sytuacji.

Jako niewygodne i niefunkcjonalne możemy na przykład oceniać drzwi, przez które nie widzimy, czy ktoś przebywa w łazience. Dlatego do pomieszczenia łazienki i toalety zawsze warto dobierać modele z niewielkim choćby przeszkleniem (np. model Ansedonia 5, Budleja 8 czy Daglezja 5).

Czytaj więcej: Drzwi do łazienki – jak wybrać odpowiednie? Wszystko o drzwiach łazienkowych

Na komfort wielki wpływ ma sam montaż i regulacja skrzydeł – dobrze zamontowane drzwi łatwo się otwierają i zamykają, dlatego zadanie montażu drzwi zawsze powierzajmy doświadczonym fachowcom.

Estetyka

Dla komfortu życia i poczucia ważną kwestią jest również to, by drzwi odpowiadały gustowi użytkowników – znacznie przyjemniej przebywa się we wnętrzach, które oceniamy jako piękne. Takie poczucie jest niemniej ważne niż komfort akustyczny czy świetlny. Drzwi w naszej przestrzeni powinny się nam podobać! Pamiętajmy, że ostatecznie to my – użytkownicy jesteśmy reżyserami i scenografami przestrzeni naszego życia. A drzwi są bardzo ważnym elementem tej przestrzeni.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
Drzwi loftowe, czyli jakie? Przegląd najmodniejszych wzorów

Drzwi loftowe, czyli jakie? Przegląd najmodniejszych wzorów

Surowe, minimalistyczne wnętrza, w których dominują czerwona cegła i beton cieszą się coraz większą popularnością.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie