Drzwi do łazienki – jak wybrać odpowiednie? Wszystko o drzwiach łazienkowych

Kiedy zabieramy się za urządzanie i wystrój łazienki, należy pamiętać o tym, by poświęcić drzwiom należną im uwagę. Pełnią one nie tylko funkcję użytkową, są również istotnym elementem aranżacyjnym. To od nich zależy, jak będzie przebiegał proces wentylacji łazienki. Niniejszy tekst przybliża zagadnienia techniczne i praktyczne oraz podpowiada, jak dobrać drzwi do stylu wnętrza. Dzięki niemu znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie drzwi łazienkowe będą najlepsze.

Drzwi do łazienki – jak wybrać odpowiednie? Wszystko o drzwiach łazienkowych

Jak wybrać najlepsze drzwi do łazienki?

Przymierzając się do wyboru drzwi do łazienki, należy wziąć pod uwagę kilka różnych, a zarazem jednakowo ważnych elementów:

 • bezpieczeństwo (m.in. kierunek otwierania drzwi łazienkowych),
 • intymność i poczucie prywatności (warto pamiętać o wyposażeniu drzwi w zamek),
 • prawidłową wentylację,
 • wygląd i dopasowanie drzwi do stylu mieszkania lub domu.

Poniżej omawiamy każdy z tych wątków.

Wymiary drzwi łazienkowych

Wymiary drzwi łazienkowych reguluje ustawa o prawie budowlanym, która mówi, że powinny mieć one min. 80 cm szerokości i co najmniej 200 cm wysokości. Praktyka jednak pokazuje, że często potrzebne są zarówno drzwi węższe, jak i znacznie szersze, dlatego mamy w ofercie drzwi do łazienki o różnej szerokości: 60, 70, 80, 90 i 100 cm.

Kierunek otwierania drzwi do łazienki

Kierunek otwierania drzwi do łazienki również reguluje prawo budowlane, a także kwestie praktyczne i względy bezpieczeństwa: drzwi do łazienki otwierane do środka to błąd – drzwi do łazienki otwierają się na zewnątrz, jest to jedyna słuszna opcja. Pozwala ona na:

 • optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni pomieszczenia i całkowitą swobodę aranżacyjną,
 • codzienny komfort korzystania z łazienki,
 • sprawniejsze opuszczenie pomieszczenia w razie złego samopoczucia, utraty sił czy zasłabnięcia,
 • szybką pomoc, gdyby osobę korzystającą z łazienki trzeba było z niej wydostać (np. gdyby zemdlała lub upadła i nie mogła wstać).

Materiał wykonania drzwi łazienkowych

Opcji do wyboru jest co najmniej kilka, a szczególnie warte uwagi są drzwi drewniane i szklane. Pozornie mogłoby się wydawać, że drewno nie jest najlepszym pomysłem do pomieszczenia, w którym wilgotność powietrza często jest wysoka. Tymczasem bez żadnych obaw można wybrać drzwi drewniane do łazienki, ponieważ odpowiednia technologia wykonania i zadbanie o właściwą wentylację sprawiają, że takie drzwi posłużą przez dziesiątki lat bez uszczerbku na sprawności i wyglądzie.

Z kolei szklane drzwi do łazienki – wykonane z solidnej tafli mlecznego szkła, które gwarantuje prywatność i intymność – są wytrzymałe, sprawiają, że do łazienki dociera więcej światła (dziennego i z innych pomieszczeń) oraz optycznie powiększają przestrzeń, dlatego drzwi ze szkła sprawdzą się tam, gdzie jest ona niewielka. Innymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji drzwi łazienkowych są płyty wiórowe, MDF i HDF.

Drzwi do łazienki a wentylacja

Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, czyli kwestia odprowadzania wilgoci i zapewnienia cyrkulacji powietrza. Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych są jednym z kluczowych elementów podczas realizacji tego zadania (warto wiedzieć, że łączna powierzchnia otworów i/lub szczelin powinna wynosić min. 0,022 m2). Producenci drzwi do łazienki oferują kilka sprawdzonych rozwiązań.

Kratka wentylacyjna

Kratka wentylacyjna w drzwiach łazienkowych jest wariantem stosowanym od dziesiątek lat. Ze względu na dużą powierzchnię wentylacyjną kratka do drzwi łazienkowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem w tych pomieszczeniach, w których jest zamontowany piecyk gazowy. Wizualnie kratka najbardziej pasuje do klasycznych, tradycyjnych aranżacji. W bardziej wyrazistych się nie odnajdzie, wtedy warto rozważyć inną opcję.

Tuleje wentylacyjne

Tuleje wentylacyjne to okrągłe otwory wentylacyjne w drzwiach, umieszczone na dole, w niedużej odległości od podłogi. Najczęściej jest ich kilka (z reguły 4-5) i są na nich umieszczone odpowiednie nakładki. Ich powierzchnia cyrkulacyjna nie jest zbyt duża.

Podcięcia wentylacyjne

To nic innego jak odpowiednio wyprofilowane wycięcie na dolnej krawędzi drzwi. Podcięcie tworzy przestrzeń między drzwiami a podłogą, która pozwala na swobodną rotację powietrza.

Szczeliny wentylacyjne

To nowoczesne, dyskretne rozwiązanie. Polega ono na tym, że po zewnętrznej stronie drzwi wykonuje się poziome, niemal niewidoczne nacięcia, a w środku konstrukcji pozostawia się trochę wolnej przestrzeni, by proces wentylacji przebiegał bez zakłóceń. Szczeliny wentylacyjne z powodzeniem zdają egzamin nawet w przypadku tych pomieszczeń, w których poziom wilgotności powietrza jest wysoki.

Drzwi łazienkowe z ościeżnicą – jakie są możliwości?

Montując drzwi łazienkowe, można skorzystać z ościeżnicy stałej lub regulowanej, a do tego każde skrzydło drzwiowe występuje w wariancie przylgowym i bezprzylgowym. Ościeżnica stała – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzuje się stałą, ustaloną szerokością. Ościeżnica jest ekonomiczna, sprawdza się przy ścianach o klasycznej grubości (między 6 a 10 cm), przy czym ważne jest to, by były one proste i równe.

Z kolei ościeżnica regulowana – analogicznie – pozwala na dopasowanie szerokości do wymiaru danej ściany. Dzięki elastyczności montażu można z niej skorzystać zarówno w mieszkaniach o standardowej grubości ścian, jak również w kamienicach i innych starszych budynkach, gdzie ściany są znacznie grubsze. Drzwi łazienkowe z ościeżnicą określa się często mianem drzwi do łazienki z futryną – warto mieć na uwadze, że ościeżnica i futryna nie są synonimami.

Opiszemy również krótko warianty skrzydeł drzwiowych: drzwi łazienkowe przylgowe to konstrukcja, w której po zamknięciu drzwi skrzydło nachodzi na ościeżnicę, tworząc uskok, z kolei w przypadku drzwi bezprzylgowych po zamknięciu tworzą one z ościeżnicą jednolitą, równą powierzchnię.

Drzwi do łazienki: białe i nie tylko. Jak dopasować drzwi do stylu łazienki?

Częstym wyborem są drzwi łazienkowe białe lub drewniane. Warto jednak czasem wyjść poza ramy znanych od lat rozwiązań i rozważyć inne możliwości – tym bardziej, że wśród wielu propozycji można znaleźć takie, które będą pasowały do dowolnego, nawet najbardziej niecodziennego stylu. Ważne jest to, by wybrane drzwi były spójne zarówno z aranżacją łazienki, jak również korytarza i „okolic” drzwi łazienkowych. Pojawia się wobec tego ważne pytanie: jakie drzwi do łazienki wybrać?

 • drzwi łazienkowe białe – to uniwersalne i bezpieczne rozwiązanie, które sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu, szczególnie lubi się z nim styl nowoczesny, minimalistyczny, skandynawski i prowansalski; polecamy m.in. modele Nemezja, Laurencja, Turan i Baldur;
 • drzwi drewniane do łazienki – są odpowiednim wyborem do mieszkań i domów urządzonych w stylu tradycyjnym, skandynawskim, rustykalnym, kolonialnym, eklektycznym i boho;
 • czarne drzwi do łazienki – to pomysł niestandardowy, ciekawy i intrygujący, takie drzwi zgrają się z wnętrzami w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, loftowym (industrialnym), glamour i art déco; polecamy uwadze serię Miskant, Baldur i Epimedium;
 • drzwi łazienkowe szare – szarość jest jednym z częściej wybieranych i bardziej lubianych kolorów w różnych pomieszczeniach jako subtelna i przyjemna dla oka barwa, lubi się z nią szczególnie nurt scandi, nowoczesny i vintage; zwróć uwagę przede wszystkim na modele Kamelia, Altamura i Berberys;
 • drzwi łazienkowe szklane – będą pasowały do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych; poza klasycznymi wariantami w postaci mlecznej tafli (jak Graf 11) możesz dać się ponieść fantazji i wybrać jeden z oryginalnych wzorów z serii Graf, m.in. nowoczesne drzwi do łazienki ze wzorem cegły, betonu czy intrygującą formą geometryczną.

Mamy w ofercie zarówno modele z jednolitą powierzchnią i fakturą, jak i takie, w których znajdują się szklane elementy o różnej powierzchni i w rozmaitych kształtach. Możesz również przebierać w kolorach, o których nie było wyżej mowy, m.in. różnych odcieniach beżu i brązu.

Liczymy na to, że dzięki przybliżeniu i wyjaśnieniu pewnych zagadnień, zadanie związane z wyborem drzwi do łazienki będzie znacznie prostsze i przyjemniejsze.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie