Drzwi prawe czy lewe – jak rozróżnić kierunek drzwi? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Drzwi prawe i lewe to kwestia, która prędzej czy później pojawia się jako decyzja do podjęcia. Jest jedną z kluczowych dla zachowania logiki przemieszczania się po domu i komfortu domowników.

Drzwi prawe czy lewe – jak rozróżnić kierunek drzwi? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Drzwi prawe i lewe to kwestia, która prędzej czy później pojawia się jako decyzja do podjęcia. Jest jedną z kluczowych dla zachowania logiki przemieszczania się po domu i komfortu domowników. Poniżej podpowiadamy, jak poznać rodzaje drzwi, na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne prawe czy lewe oraz jak podejść do tematu od strony praktycznej, by wybór został dokonany łatwo i sprawnie oraz okazał się właściwy.

Drzwi prawe a lewe – jak odróżnić?

Wybór właściwych drzwi wydaje się nie być szczególnie skomplikowany na tle innych decyzji, które trzeba podjąć na etapie urządzania wnętrz. Tymczasem należy pamiętać, że od tego, na jakie drzwi się zdecydujemy, zależy wygoda codziennego funkcjonowania w domowej przestrzeni. Kwestia przemyślanego wyboru drzwi w kontekście kierunku i sposobu ich otwierania warunkuje to, czy przestrzeń w pomieszczeniach zostanie optymalnie wykorzystana, gdzie należy rozmieścić włączniki światła i czy drzwi sąsiednich pomieszczeń nie będą ze sobą kolidowały. Przygotowaliśmy parę wskazówek, by łatwiej było się rozeznać w temacie i podjąć najlepsze decyzje.

Rodzaje drzwi lewych i prawych: drzwi otwierane na zewnątrz i do środka

W zależności od kierunku i sposobu otwierania drzwi możemy wyróżnić cztery dostępne warianty:

 • drzwi prawe otwierane na zewnątrz,
 • drzwi prawe otwierane do wewnątrz
 • drzwi lewe otwierane na zewnątrz,
 • drzwi lewe otwierane do wewnątrz.

Wybierając drzwi do każdego z pomieszczeń, potrzebujesz określić zarówno kierunek otwierania drzwi (o tym, jak to zrobić, przeczytasz w następnym akapicie), jak i sposób wykonywania tej czynności – czy mają to być drzwi otwierane na zewnątrz, czy drzwi otwierane do środka. Niektóre decyzje są łatwiejsze do podjęcia, bo np. wiadomo, że drzwi do łazienki, m.in. popularne modele Nemezja, Altamura i Magnolia, zawsze muszą się otwierać na zewnątrz (o tym, dlaczego tak, a nie inaczej reguluje tę kwestię prawo budowlane, poczytasz tutaj: jak wybrać drzwi łazienkowe?). W mieszkaniach drzwi zewnętrzne często otwierane są do wewnątrz, ale już w domach – częściej na zewnątrz.

Jak sprawdzić, czy drzwi są prawe, czy lewe?

Drzwi prawe czy lewe – jak je rozróżnić i sprawdzić, których potrzebujesz? Żeby określić, jaki kierunek otwierania drzwi będzie właściwy, stań naprzeciwko nich w takim miejscu, by drzwi otwierały się w Twoją stronę. Jeśli w tym położeniu zawiasy znajdują się po lewej stronie, a klamka po prawej – są to drzwi lewe. Z kolei jeśli zawiasy są po prawej stronie, a klamka po lewej – są to drzwi prawe.

Polecamy do czytania: Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając drzwi prawe bądź lewe?

Kiedy przymierzasz się do podjęcia tej decyzji, weź pod uwagę kilka elementów:

 • zaplanuj (choćby wstępne) i rozrysuj układ mebli w danym pomieszczeniu – drzwi wybierz tak, by nie otwierały się prosto na szafę czy łóżko, nie doprowadź też do sytuacji, w której nie da się swobodnie otworzyć drzwi, bo jakiś mebel je blokuje,
 • drzwi lewostronne lub drzwi prawostronne w prostej linii wpływają na to, gdzie powinny być zamontowane włączniki światła – miejsce przycisków jest na drztej ścianie, do której da się sięgnąć przez uchylone drzwi, a nie za drzwiami,
 • zadbaj o to, by drzwi różnych pomieszczeń nie blokowały siebie nawzajem podczas otwierania i zamykania,
 • przeanalizuj ścieżki komunikacyjne w domu i wybierz takie kierunki otwierania drzwi, które będą intuicyjne, praktyczne i wygodne podczas codziennego przemieszczania się i wykonywania różnych czynności,
 • podejmując decyzje o drzwiach do małych pomieszczeń, warto rozważyć modele otwierane na zewnątrz, by nie zabierać cennej przestrzeni,
 • w pomieszczeniach, do których wejście jest bezpośrednio z korytarza, najczęściej montuje się drzwi otwierane do wewnątrz, by przez przypadek nie uderzyć nimi osoby, która jest w pobliżu drzwi – dotyczy to najczęściej sypialni, gabinetu i pokoi dziecięcych; częstą praktyką jest montowanie w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach drzwi takich samych lub podobnych, by nie wprowadzać wizualnego chaosu, tylko zadbać o spójność aranżacji; rozważ wybór uniwersalnych skrzydeł Podwojnik, Surmia lub Laurencja, w ramach których możesz przebierać między dostępnymi wariantami kolorystycznymi,
 • wybierając drzwi, które będą zamontowane w pobliżu schodów, miej na uwadze to, by można było z nich w pełni bezpiecznie korzystać.

Kiedy rozważasz stronę otwierania drzwi, warto przespacerować się (fizycznie lub na kartce papieru) po mieszkaniu i uwzględnić czysto praktyczny aspekt związany z kierunkami poruszania się po tej przestrzeni: jeśli do danego pomieszczenia i prowadzących do niego drzwi zbliżamy się z prawej strony, powinniśmy wybrać drzwi lewe, jeśli podchodzimy z lewej strony – powinniśmy wybrać drzwi prawe.

Pamiętaj, że wszystkie drzwi w naszej ofercie występują zarówno w wariancie prawym, jak i lewym oraz mogą być otwierane i do środka, i na zewnątrz. Dzięki tej elastyczności możesz zrealizować każdy pomysł i fantazję aranżacyjną.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie