Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?

Wizualizujesz sobie w głowie drzwi, które wybierzesz do wykańczanych właśnie wnętrz albo które wstawisz w ramach wymiany starych skrzydeł. Rozmyślasz o kolorach, zdobieniach, rozważasz, czy mają być gładkie, czy może jednak zdecydować się na model z dodatkiem szkła.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?

Wizualizujesz sobie w głowie drzwi, które wybierzesz do wykańczanych właśnie wnętrz albo które wstawisz w ramach wymiany starych skrzydeł. Rozmyślasz o kolorach, zdobieniach, rozważasz, czy mają być gładkie, czy może jednak zdecydować się na model z dodatkiem szkła.

Została już nawet podjęta decyzja, czy drzwi mają być prawe, czy lewe (po szczegóły zapraszamy do tekstu o drzwiach prawych i lewych), aż tu niespodziewanie ze strony specjalisty pada pytanie: mają być w wersji przylgowej czy bezprzylgowej? Robisz zaskoczoną minę i szybko szukasz w pamięci strzępków informacji na ten temat. By Cię odciążyć, dostarczyć głowie więcej wskazówek i ułatwić dokonanie wyboru, mamy krótki przewodnik dotyczący tego aspektu.

Drzwi przylgowe – co to znaczy?

Drzwi przylgowe są bardzo popularne i wciąż częściej spotykane od bezprzylgowych. Sympatyzują z nimi szczególnie aranżacje klasyczne. Skrzydło z przylgą to takie, które po zamknięciu drzwi częściowo nachodzi na ościeżnicę, a częściowo się w niej chowa. Takie drzwi nie tworzą z ościeżnicą jednej linii, tylko widać wyraźny uskok pomiędzy tymi płaszczyznami. W drzwiach przylgowych są widoczne zawiasy – widać je po tej stronie, na którą drzwi wewnętrzne przylgowe się otwierają. Przylgowe drzwi mają tę właściwość, że regulacja zawiasów jest w nich prosta, co może być istotną kwestią w przypadku nowych budynków, które jeszcze „pracują”. Warto wspomnieć również o tym, że drzwi przylgowe są łatwiejsze w montażu.

Drzwi bezprzylgowe, czyli jakie?

Drzwi bezprzylgowe, inaczej bezfelcowe, to taka konstrukcja, w której drzwi po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę. Bezprzylgowe drzwi mają chowane zawiasy, których nie widać, kiedy skrzydło jest zamknięte. Ten rodzaj drzwi jest bardziej wymagający w montażu – zajmująca się nim osoba powinna być przygotowana na to, że będzie to proces dość czasochłonny i wymagający dużej precyzji. Jakikolwiek błąd lub brak dokładności przyniesie w niedługim czasie niechciany efekt w postaci przerwy, szczeliny między drzwiami a ościeżnicą. Należy mieć także na uwadze to, że regulowanie zawiasów może być nieco bardziej skomplikowane.

Niezależnie jednak od potencjalnych wyzwań drzwi bezprzylgowe, idealnie komponujące się z ościeżnicą, stanowią wariant coraz częściej i chętniej wybierany ze względu na ich nowoczesny charakter. Pozornie mniej się na nich dzieje, a zarazem intrygują i przykuwają uwagę. Choć na rynku są dostępne przede wszystkim drzwi wewnętrzne bezprzylgowe, to można również znaleźć drzwi zewnętrzne bezprzylgowe, aranżując tym samym przestrzeń konsekwentnie i wyjątkowo spójnie.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Kiedy już wiesz, czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych, możesz zaprosić swoją wyobraźnię w jeszcze jedną podróż, by upewnić się, na jakim efekcie i wyglądzie Ci zależy. Według ogólnych założeń projektantów wnętrz drzwi przylgowe są lepszym wyborem do stylizacji klasycznych, rustykalnych, retro. Z kolei drzwi bezprzylgowe będą zdecydowanie lepszą opcją w aranżacjach minimalistycznych, nowoczesnych i industrialnych – tych, w których liczy się minimalizm i proste formy o wyrazistym charakterze, a drzwi stanowią istotny element dekoracyjny.

We wnętrzach skandynawskich i boho sprawdzą się zarówno drzwi przylgowe, jak i bezprzylgowe. Architekci rekomendują, by drzwi przylgowe montować w tych pomieszczeniach, do których drzwi są z reguły otwarte, ponieważ taka konstrukcja jest wizualnie lżejsza, a drzwi bezprzylgowe wybierać do tych pomieszczeń, które niemal zawsze pozostają zamknięte oraz do wąskich korytarzy – pozwala to optycznie nieco powiększyć przestrzeń.

Zobacz także: Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe: najmodniejsze modele

Dostępne w ofercie ERKADO drzwi możesz zamówić zarówno w wariancie przylgowym, jak i bezprzylgowym – decyzja zależy od końcowej wizji Twojej wyobraźni.

Intrygującym elementem wyposażenia wnętrz są drzwi bezprzylgowe czarne, choć wciąż najczęstszym wyborem są drzwi przylgowe białe i drzwi bezprzylgowe białe – widać, że biel jest ponadczasowa i nieustannie stanowi doskonałe tło dla różnych decyzji aranżacyjnych. Tu polecamy szczególnie modele Petunia, Sylena, Baldur, Nemezja i Epimedium.

Warto pamiętać o tym, że drzwi bezprzylgowe są „spokojniejsze” i mniej się na nich dzieje ze względu na równą płaszczyznę, dlatego ważną rolę pełnią okucia. Klamka wydaje się być detalem, lecz decyzja, czy będzie ona złota, czy czarna istotnie wpłynie na wygląd wnętrza. Jeśli bliżej Ci do naturalnych odcieni brązu i wkomponowanych w nie szklanych form, weź pod uwagę skrzydła Lorient, Ansedonia i Magnolia. Propozycją idealną do stylizacji loftowych i tych osadzonych w klimacie natury, ekologii i życiowego minimalizmu są drzwi Miskant, a najbardziej nowoczesne aranżacje docenią skrzydło Graf ze szkła hartowanego, przy czym trzeba pamiętać, że te drzwi występują tylko w wariancie przylgowym.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie