Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Wszyscy, którzy kiedykolwiek urządzali swoje wnętrze od początku przyznają, że zadanie to wymaga podejmowania wielu trudnych decyzji. Drzwi, jako stały i niezmienny element wnętrza, stawiają przed użytkownikami szczególnie odpowiedzialne zadanie.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi?

Zastanówmy się nad naszym ulubionym stylem wystroju: klasyczny, nowoczesny, skandynawski, etniczny czy może glamour? Za wybieranie drzwi należy się zabrać dopiero wtedy, gdy zostanie przynajmniej w zarysie uzgodniony wygląd wnętrza domu lub mieszkania – czyli styl, w jakim chcemy je utrzymać. Skrzydła drzwiowe muszą przecież do tej wizji pasować, zwłaszcza, że ze względu na sporą powierzchnię, będą bardzo wpływać na całościowy wyraz domowej czy biurowej przestrzeni. Do różnych stylizacji wybierzemy inne drzwi.

Do wnętrz klasycznych będą pasować na przykład drzwi lakierowane z kolekcji Anubis.

Nowoczesny wygląd zapewnią nam przede wszystkim kojarzące się z nowoczesnością skrzydła szklane – zwłaszcza przesuwne i chowane w ścianie, a także drzwi z kolekcji Baldur. Dostępne w standardzie wraz z bezpiecznym, przyjaznym w codziennym użytkowaniu szkleniu VSG/ESG. Dla niebojących się odważnych rozwiązań również z szybą w czarnym kolorze.

Do wnętrz skandynawskich ładnie wpasują się modele z serii Sylena. Ich prosta budowa i eleganckie zdobienia doskonale odnajdą się w towarzystwie prostych, minimalistycznych kształtów.

Najbardziej eleganckie, pasujące do stylu glamourdrzwi Anubis z frezami inspirowanymi.

Zobacz także: Styl vintage, czyli modny powrót do przeszłości. Jak urządzić retro wnętrze?

Zwróć uwagę na detale!

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozejrzeć się nie tylko po całej ofercie skrzydeł Erkado, ale też zapoznać się z proponowanymi akcesoriami w postaci okuć, klamek oraz innych akcesoriów. To właśnie dobrze dobrane detale pomogą nam nadać styl całości wystroju. Dopasujmy je do rozwiązań stosowanych w naszych meblach i do wcześniej wybranego stylu wnętrza! Równie ważne jest dostosowanie drzwi do innych elementów tworzących styl wnętrza, czyli do kolorystyki i materiałów, z jakich wykonano podłogi, do kolorów i materiałów (farba, tapeta) ścian, a także do tego, w jakim kolorze jest stolarka okienna, a także meble, które chcemy wstawić do wnętrz. Przy doborze drzwi trzeba to uwzględnić. Dobierając skrzydła drzwiowe do tych elementów można kierować się metodą kontrastów lub odwrotnie – starając się zgrać sposób wykończenia drzwi do wyglądu stolarki okiennej, podłogi lub mebli. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby kolorów i wzorów nie było zbyt dużo – w pomieszczeniu powinny dominować maksymalnie dwie, trzy różne barwy.

Uniwersalna biel

Dla niepewnych mamy ostatnią radę: istnieje patent, który sprawdza się w większości stylizacji – tajemnica polega na zachowaniu maksymalnej prostoty, wysokiej jakości i wybraniu drzwi w kolorze białym. Biel sprawdza się zarówno w stylizacjach klasycznych, jak i awangardowych; łatwo dopasowuje się zarówno do rozmaitych kolorów ścian, jak i podłogi czy mebli – białe drzwi, na przykład modele Milda czy Sylena – to rozwiązanie eleganckie, bezpieczne stylistycznie i ponadczasowe.

Czytaj więcej: Białe drzwi zawsze w modzie

Artykuł

Przeczytaj także

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
Drzwi loftowe, czyli jakie? Przegląd najmodniejszych wzorów

Drzwi loftowe, czyli jakie? Przegląd najmodniejszych wzorów

Surowe, minimalistyczne wnętrza, w których dominują czerwona cegła i beton cieszą się coraz większą popularnością.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie