Styl vintage, czyli modny powrót do przeszłości. Jak urządzić retro wnętrze?

Styl vintage ma wierne grono zwolenników. Należą do niego osoby, które mają słabość do przedmiotów z historią i tzw. „duszą”, darzą szacunkiem i sympatią design sprzed kilkudziesięciu lat, lubią radosne, przytulne wnętrza i ponadczasowe dodatki.

Styl vintage, czyli modny powrót do przeszłości. Jak urządzić retro wnętrze?

Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Wyraz „vintage” pojawił się w języku angielskim jako zapożyczenie z francuskiego, w którym „vendange” oznacza winobranie. Słowo długo było związane z branżą winiarską, później przeniknęło do świata mody, a z czasem rozgościło się wśród pojęć związanych z wystrojem wnętrz. Styl vintage obejmuje meble, dekoracje, oświetlenie i dodatki, które mają kilkadziesiąt lat – to przede wszystkim przedmioty z lat 50., 60. i 70. minionego stulecia. Wzornictwo oferowało wtedy wiele ponadczasowych, dopracowanych projektów. Solidne materiały i precyzja wykonania sprawiają, że mimo upływu kilku dziesięcioleci te przedmioty nadal z powodzeniem służą kolejnym pokoleniom.

We wnętrzach w stylu vintage trafimy na wyraziste kolory, geometryczne wzory, meble na chromowanych lub drewnianych nóżkach, tapicerowane fotele lub plastikowe krzesła, np. kultowe już modele 366, 300-190 (tzw. „lisek”) czy RM58. Istotną rolę pełnią dekoracje i dodatki: porcelana, grafiki, metalowe lampy, kryształowe wazony, stare zegary, kwietniki i radia.

Styl vintage a retro: jakie są różnice?

Często oba pojęcia są traktowane jak synonimy, tymczasem jest między nimi jedna zasadnicza różnica. W pomieszczeniach w stylu vintage są oryginalne meble i przedmioty mające po kilkadziesiąt lat, w których jest zapisana historia, a miniony czas odcisnął na nich znaki. Takich rzeczy szuka się w antykwariatach, na pchlich targach i w internecie. Tymczasem styl retro jak najbardziej korzysta z dokonań dawnego wzornictwa, lecz nie w postaci starych przedmiotów, a nowych, które są stylizowane na stare w wyniku np. przetarć czy używania specjalnych farb. Wizualnie wnętrza urządzone w stylu vintage i stylu retro wyglądają podobnie, jednak warto wiedzieć, co je od siebie odróżnia.

Jak wprowadzić styl vintage do swojego wnętrza?

Można podejść do tematu z większą fantazją lub nieco bardziej zachowawczo. Jeśli chcesz, by styl vintage dominował i królował w mieszkaniu lub domu, odsłoń fragment oryginalnej cegły (a jeśli jej nie masz – użyj ręcznie formowanej cegły i przytwierdź ją do ściany) lub połóż kolorowe, wzorzyste tapety. Na podłogach rozwiń wielobarwne dywany we wzory geometryczne lub etniczne. Kup stare meble: charakterystyczny dla tamtych lat kredens, witrynę, komodę bądź stolik, a także tapicerowaną kanapę i fotele. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by vintage zgrabnie i estetycznie spleść z nowoczesnością, postaw na akcenty: poduszki, narzuty, plakaty na ścianach, naczynia czy metalowe regały na kwiaty.

Salon w stylu vintage – aranżacje z duszą

Aranżując salon w tym stylu vintage, poszukaj kilka wiekowych przedmiotów. Zadbaj o to, by nie zagracić salonu dużą ilością masywnych mebli – ciężkich szaf czy wielkich meblościanek. Zupełnie wystarczająca będzie witryna, niewielka komoda czy stolik kawowy – jeśli jest taka potrzeba, możesz je polakierować na wysoki połysk. Znajdź kanapę lub krzesła vintage i poddaj je renowacji (najprawdopodobniej będą tego wymagały). Wybierając tkaninę obiciową, sięgnij po welur i postaw na wyraziste wzory: grochy, pepitkę, romby czy pasy. Zdecyduj się na te kolory, które styl vintage lubi szczególnie: musztardowy, zielony, czerwony i granatowy, ale też pastele: od różu po błękit. Dobrym wyborem będą lampy z metalowym kloszem lub gustownym abażurem. Do tego stary budzik, grafiki na ścianie, lustro, figurki i poduszki i można się delektować klimatem minionej epoki.

Kuchnia i łazienka retro – kontrastowe zestawienia

W kuchni retro królują meble w jasnych barwach – szare, białe, beżowe. Są doskonałym tłem dla wyrazistych dodatków. Meble możesz postarzyć lub zafundować im nowe, charakterystyczne gałki i uchwyty. Kup sprzęt AGD w klimacie retro – producenci mają w ofercie piekarniki, lodówki, czajniki, ekspresy do kawy i inne przedmioty w tym stylu. Do siedzenia najlepsze będą metalowe krzesła i drewniane taborety, na których możesz umieścić kolorowe poduchy. Do gotowania wybierz naczynia miedziane, żeliwne i gliniane, a do serwowania posiłków – porcelanę (np. z Ćmielowa) oraz ceramikę (np. z Bolesławca i Włocławka).

W retro łazience gwiazdą jest wanna wolnostojąca, najlepiej na ozdobnych nóżkach. Jeśli masz zbyt małą łazienkę, by sobie na nią pozwolić, rozważ osłonięcie prysznica kolorową zasłonką bądź taflą szkła z czarną ramką lub kratką. Na podłodze warto położyć biało-czarne płytki, układając je w szachownicę, a na ścianie można umieścić cegłę lub wzorzystą tapetę. Zaszalej z barwami dodatków – doskonale sprawdzą się zarówno odcienie pastelowe, jak i wyrazista żółć, granat czy czerwień. Wybierając baterie, ramę lustra lub gałki, postaw na kolor złoty.

Polecamy do czytania: Drzwi do łazienki – jak wybrać odpowiednie? Wszystko o drzwiach łazienkowych

Sypialnia w stylu vintage – klimatyczne inspiracje

Sypialnia w stylu vintage ma być ciepłym, przytulnym miejscem, którego aranżacja sprzyja relaksowi. Królują w niej stonowane barwy i naturalne materiały, m.in. drewno – drewniane stoliki nocne, toaletka, komódka na wąskich nóżkach. Nie muszą być do siebie podobne, sypialnia retro lubi różnorodność. W sypialni vintage króluje łóżko tapicerowane lub wykonane z metalu albo drewna. Możesz zawiesić żyrandol z kryształkami lub surową lampę z metalowym kloszem. Do dekoracji sprawdzą się srebrne lub złote świeczniki i ramki do zdjęć, szklane figurki oraz lustro w metalowej ramie. Dobierając tekstylia do sypialni retro, skuś się na pościel lub narzutę w kwiaty bądź jednolitą w kolorze bieli, brązu, beżu lub pasteli, a efekt podkręć poduszkami w energetycznych kolorach i dywanem z geometrycznym wzorem.

Jakie drzwi retro dobrać, aby pasowały do wystroju?

Urządzając wnętrze vintage, nie należy zapomnieć o drzwiach. Dobrze dobrane drzwi wzmocnią zamierzony efekt aranżacyjny, a nietrafione go popsują. Model Nemezja z subtelnymi płycinami to uniwersalne drzwi wewnętrzne retro do różnych pomieszczeń: łazienki, sypialni, salonu czy kuchni. Drzwi Epimedium dzięki symetrycznym pionowym pasom stanowią ciekawy element wystroju wnętrza w stylu vintage, warto je wkomponować w stylizację łazienki lub sypialni. Drzwi retro Miskant są doskonałym wyborem do gabinetu lub łazienki. Ze stylem vintage we wnętrzach znajdzie wspólny mianownik także model Orchidea – ciekawe drzwi retro wewnętrzne z taflą szkła i zdobieniem w kolorze czarnym lub złotym. Będą one pasowały do łazienki i sypialni z akcentami w tych barwach. W pomieszczeniach, w których kolorystycznie dużo się dzieje, najlepiej sprawdzą się drzwi, które nieco uspokajają tę różnorodność, a jednocześnie same wpisują się w ten klimat jako klasyczny element wyposażenia w nieoczywistej odsłonie – taką właśnie propozycją są drzwi vintage Turan z intrygującymi wzorami lub lustrem. Z kolei miłośnikom drzwi przesuwnych, które są wprost wymarzonym wyborem do sypialni i salonów vintage, polecamy uwadze nasze drzwi przesuwne retro Loft.

Zobacz także: Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Oprócz drzwi wewnętrznych w stylu retro warto zadbać o to, by już od pierwszego kontaktu z naszym domem było widać, z jakim stylem mamy do czynienia – dzięki temu całokształt będzie bardzo spójny. Niech domowników i gości witają drewniane drzwi P1 lub P169, zapraszając do przyjemnego wnętrza, w którym praktyczna nowoczesność spotyka się z gustownym designem sprzed lat.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie