Montaż drzwi wewnętrznych – jakimi zasadami się kierować?

Wielu fachowców oferuje odpłatny montaż drzwi wewnętrznych. O ile skorzystanie z takiej usługi w ramach jednych drzwi nie jest dużym obciążeniem dla budżetu domowego, o tyle przy kilku lub kilkunastu skrzydłach stanowi całkiem pokaźny wydatek.

Montaż drzwi wewnętrznych – jakimi zasadami się kierować?

Wielu fachowców oferuje odpłatny montaż drzwi wewnętrznych. O ile skorzystanie z takiej usługi w ramach jednych drzwi nie jest dużym obciążeniem dla budżetu domowego, o tyle przy kilku lub kilkunastu skrzydłach stanowi całkiem pokaźny wydatek. Równie dobrze można to zrobić samodzielnie, zwłaszcza że temat nie jest szczególnie skomplikowany. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i postępować krok po kroku według rzetelnych instrukcji.

Kiedy najlepiej montować drzwi wewnętrzne?

Jeśli przymierzasz się do samodzielnego montażu drzwi, pamiętaj, by zrobić to już po zakończeniu prac remontowych – po nałożeniu tynków, gipsowaniu, pomalowaniu pomieszczeń i położeniu podłogi. Należy też odpowiednio długo odczekać (najlepiej kilka dni), by mieć pewność, że ściany są całkowicie suche. Wiedząc o tym, kiedy montować drzwi wewnętrzne, unikniesz ryzyka zabrudzenia lub uszkodzenia zarówno drzwi, jak również ścian i podłóg.

Co będzie nam potrzebne do montażu drzwi?

Jakie narzędzia do montażu drzwi są Ci potrzebne, by czynność przebiegła sprawnie? Oto lista niezbędnych przedmiotów:

 • miarka,
 • poziomica,
 • kątownik,
 • kliny (plastikowe lub drewniane),
 • wiertarka,
 • śrubokręt,
 • pianka montażowa – najlepiej niskoprężna,
 • młotek,
 • klej stolarski,
 • rozpórki drzwiowe,
 • taśma malarska do zabezpieczenia ościeżnicy,
 • wkręty, śruby i kotwy.

Część pozycji z powyższej rozpiski powinna być dołączona do drzwi z ościeżnicą, dlatego zanim zaczniesz kompletować potrzebny sprzęt, sprawdź, co dokładnie już masz, a w co musisz się zaopatrzyć.

Wybór właściwego rozmiaru drzwi do otworu w ścianie

To hasło jest nieco przewrotne, ponieważ optymalny proces jest taki, że najpierw wybieramy w katalogu lub sklepie drzwi, które chcemy zamontować, oraz decydujemy, jaki ma być wymiar drzwi, a następnie przygotowujemy w ścianie otwór odpowiedniej wielkości (o tym, jakie powinny być wymiary otworu pod drzwi napisaliśmy TUTAJ). Mimo, że z technicznego punktu widzenia to jedyna słuszna kolejność, wciąż wiele osób podchodzi to tego zadania od końca. Pamiętajmy więc, że wymiary drzwi wewnętrznych są pierwszym parametrem, który musimy określić, i to do tej wartości będziemy odpowiednio dostosowywać wielkość otworu w ścianie.

Zobacz także: Drzwi prawe czy lewe – jak rozróżnić kierunek drzwi? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Montaż ościeżnicy stałej

Poszczególne elementy ościeżnicy rozłóż na czystej podłodze. Zrób to delikatnie, by nie uszkodzić ani nie zarysować ościeżnicy. Precyzyjnie połącz belkę górną z belkami bocznymi, dbając o to, by w narożnikach były kąty idealnie proste. Możesz to zrobić przy użyciu wkrętów, łączników lub kleju. Umieść ościeżnicę w otworze i dokładnie zweryfikuj, czy jest osadzona prosto i równo. Między murem a ościeżnicą umieść klocki dystansowe i ustabilizuj konstrukcję klinami oraz rozpórkami regulowanymi. Montaż ościeżnicy stałej wymaga dokładności, dlatego raz jeszcze, przy użyciu poziomicy, sprawdź poziom i pion. Przymocuj ościeżnicę przy pomocy dybli, umieszczając je pod uszczelką, by nie psuć estetyki. Załóż skrzydło i upewnij się, czy całość działa prawidłowo i dobrze wygląda. Po tej próbie zdejmij drzwi i na wysokości narożników oraz rozpórek wstrzyknij piankę montażową, po czym zostaw ją do wyschnięcia (najlepiej na 24 godziny). Po tym czasie usuń rozpórki, kliny i ewentualny nadmiar pianki.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą jest całkiem łatwym przedsięwzięciem, jeśli będziesz precyzyjnie wykonywać poszczególne czynności. Dokładne wskazówki, jak zamontować ościeżnicę stałą krok po kroku, umieściliśmy TUTAJ.

Montaż ościeżnicy regulowanej

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną zaczynamy od montażu ościeżnicy. Może ona zostać zapakowana przez producenta już jako złożona całość lub być w kilku częściach, które należy samodzielnie złożyć. Wszystkie elementy połóż na zabezpieczonej powierzchni. Zachowaj czujność i dbaj o to, by żaden leżący na podłodze przedmiot nie zarysował ościeżnicy. Montaż ościeżnicy regulowanej rozpocznij od połączenia ze sobą belki górnej i dwóch belek bocznych. Wykorzystaj do tego łączniki, klej, śruby lub klamry. Na tym etapie kluczowe jest to, by w narożnikach belki tworzyły ze sobą kąty proste.   

Tak przygotowaną ościeżnicę należy wstawić w otwór ścienny i dokładnie sprawdzić – korzystając z poziomicy i miarki – czy jest równo osadzona. Jeśli tak, sięgamy po kliny montażowe, po czym stabilizujemy ościeżnicę. Na wysokości górnych i dolnych zawiasów oraz klamki umieszczamy regulowane rozpórki. Teraz możemy założyć na próbę skrzydło, żeby zweryfikować, czy całość jest równo zamontowana. Po tym teście i ustabilizowaniu ościeżnicy metalowymi wkrętami zdejmujemy drzwi (otwory i mocowanie należy wykonać pod uszczelką, dbając o aspekt wizualny). Pomiędzy mur a ościeżnicę, na wysokości rozpórek, należy wstrzyknąć piankę montażową i zostawić ją na dobę. Regulowane kątowniki należy ze sobą połączyć specjalnymi łącznikami i je wsunąć; jeśli element regulowany jest zbyt szeroki – należy przyciąć pióro kątownika. Gdyby zdarzyło się, że pianka wystaje, jej nadmiar trzeba usunąć. Należy też wyjąć kliny i rozpórki.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak zamontować ościeżnicę regulowaną, znajdziesz TUTAJ.

Montaż drzwi wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Kiedy ościeżnica jest już osadzona, rodzi się pytanie, jak zamontować drzwi wewnętrzne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie montażu drzwi:

 • piankę montażową zamaskuj listwami do ościeżnic,
 • zweryfikuj długość skrzydła, jeśli jest za długie – skróć je (ta wskazówka nie dotyczy skrzydeł, które mają umieszczone na dole otwory wentylacyjne lub szczelinę wentylacyjną),
 • zawiasy mogą wymagać regulacji – do wykonania tej czynności przyda Ci się śrubokręt i klucz imbusowy,
 • na końcu zamontuj klamkę lub gałkę.

Montaż drzwi wewnętrznych nie nastręczy Ci kłopotów, jeśli będziesz na bieżąco posiłkować się instrukcją. Powinna być ona dołączona do każdych drzwi, my umieszczamy ją dodatkowo TU.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie