Ościeżnica stała czy regulowana? Dobierz odpowiedni rodzaj ościeżnicy do swojego wnętrza

Ościeżnica drzwiowa zapewnia prawidłową pracę skrzydła i pełni rolę dekoracyjną. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ościeżnic i jak wybrać tę najlepszą?

Ościeżnica stała czy regulowana? Dobierz odpowiedni rodzaj ościeżnicy do swojego wnętrza

Wybór drzwi to tylko część procesu. Równie istotnym elementem jest ościeżnica drzwiowa, która zapewnia prawidłową pracę skrzydła i pełni rolę dekoracyjną. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ościeżnic i jak wybrać tę najlepszą.

Jaką rolę pełnią ościeżnice?

Co to jest ościeżnica? Ościeżnica to nic innego jak rama, która jest na stałe przymocowana do muru otworu wejściowego i w której przy pomocy zawiasów są osadzone drzwi. Ościeżnica do drzwi pełni rolę zarówno konstrukcyjną (ościeżnice utrzymują drzwi we właściwej pozycji i je uszczelniają), jak i aranżacyjną. Należy wybrać taki jej wariant, który będzie pasował zarówno do skrzydła, jak i wpisywał się w ogólny wystrój danego pomieszczenia.

Materiały wykonania ościeżnic

Najczęściej wybierana jest ościeżnica z takiego materiału, z jakiego jest wykonane skrzydło, ponieważ dla wielu osób istotna jest spójność aranżacji. Choć równie ciekawym rozwiązaniem stylizacyjnym jest łączenie różnych materiałów, np. ościeżnicy stalowej i drewnianych drzwi. Popularnością cieszą się ościeżnice drewniane – są wytrzymałe, solidne i podkreślają przytulny klimat wnętrza. Drewno jest jednak dość kosztowną inwestycją, dlatego na rynku jest wiele ościeżnic z materiałów drewnopochodnych, m.in. płyt MDF. Z kolei ościeżnica drzwiowa metalowa, ościeżnica stalowa lub ościeżnica aluminiowa jest mocna, odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Prezentują się one nieco surowo, lecz w wielu stylach wnętrzarskich taki efekt jest pożądany, dlatego są chętnie wybierane do pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym lub nowoczesnym.

Polecamy do czytania: Montaż drzwi wewnętrznych – jakimi zasadami się kierować?

Rodzaje ościeżnic drzwiowych

Główny podział ościeżnic obejmuje ościeżnice stałe i regulowane, choć istotną decyzją do podjęcia jest również to, czy drzwi mają być przylgowe, czy bezprzylgowe. W niektórych przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie z kolei ościeżnica ukryta lub ościeżnica nakładkowa.

Ościeżnica regulowana

Ościeżnica regulowana to dobry wybór do pomieszczeń o typowej grubości ścian i jedyny do wnętrz, w których mury są grube lub ściany nierówne. Jej konstrukcja jest taka, że wymiary ościeżnicy regulowanej można modyfikować w zależności od potrzeb, a ona sama elastycznie dopasowuje się do murów. Jedyny warunek jest taki, że ściany muszą mieć grubość min. 7,5 cm. Ościeżnica drzwiowa regulowana jest najczęściej wykorzystywana w starym budownictwie i w kamienicach oraz w tych wnętrzach, w których ściany nie trzymają wymiarów. W innych przypadkach jest chętnie wybierana ze względu niekłopotliwy montaż.

Montaż ościeżnicy regulowanej nie nastręcza trudności, jednak by ułatwić to zadanie, umieszczamy instrukcję montażu ościeżnicy regulowanej. Przy okazji rekomendujemy jedno z naszych flagowych akcesoriów, jakim jest ościeżnica regulowana tunelowa.

Ościeżnica stała

Ościeżnica stała, nazywana też blokową, sprawdza się w przypadku ścian o klasycznej grubości od 6 do 10 cm. Szerokość ościeżnicy stałej jest niezmienna, dlatego może być wykorzystana tylko w takim przypadku. Wymiary ościeżnicy stałej znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowym budownictwie, gdzie ściany są idealnie proste i równe. W innych sytuacjach pozostaje wybór ościeżnicy regulowanej. Montaż ościeżnicy stałej wymaga precyzji i cierpliwości, za to jej dużym atutem jest cena.

By ułatwić proces osadzania ościeżnicy, zamieszczamy instrukcję montażu ościeżnicy stałej. Polecamy również uwadze również naszą ościeżnicę stałą.

Ościeżnica przylgowa i bezprzylgowa

Kolejną decyzją, jaką należy podjąć, jest określenie, czy drzwi mają być przylgowe, czy bezprzylgowe. Ościeżnica przylgowa pozwala na uzyskanie efektu charakterystycznego uskoku pomiędzy skrzydłem drzwi a ościeżnicą. W takich drzwiach widać zawiasy, których regulacja jest prosta. Ościeżnica przylgowa ma klasyczną, prostą konstrukcję i jest łatwa w montażu.
Oto model z naszej oferty: ościeżnica przylgowa Erkado.

Z kolei ościeżnica bezprzylgowa pozwala osiągnąć efekt jednej płaszczyzny z drzwiami po ich zamknięciu. W drzwiach bezprzylgowych zawiasy się chowają, lecz ich regulacja jest nieco bardziej wymagająca. Montaż ościeżnicy bezprzylgowej jest z reguły bardziej praco- i czasochłonny, przydatna jest cierpliwość i dokładność.
Oto model z naszej oferty: ościeżnica bezprzylgowa Erkado.

Ościeżnica nakładkowa

Ościeżnica nakładkowa jest rozwiązaniem, które pozwala na wizualną zmianę ościeżnicy bez konieczności demontowania pierwotnie zamontowanej wersji. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których są ościeżnice metalowe, a takie właśnie najczęściej montowano przed laty. Kiedy chcemy zrobić remont pomieszczenia i wymienić drzwi na nowe, pozostaje kwestia nieestetycznej i wysłużonej ościeżnicy. Idealnym rozwiązaniem jest ościeżnica nakładkowa na metalową futrynę. Całkowicie zasłania ona starą ościeżnicę bez istotnego zmniejszenia wielkości otworu. W naszym asortymencie mamy ościeżnicę nakładkową, a w ramach ułatwienia jej montażu dołączamy instrukcję montażu ościeżnicy nakładkowej.

A może dyskretna ościeżnica ukryta?

Ościeżnica ukryta w ścianie jest schowaną konstrukcją, która sprawia, że widoczne jest tylko skrzydło i klamka. Ościeżnica ukryta ma również ukryte zawiasy, a całość można dostrzec dopiero po otwarciu drzwi. To rozwiązanie popularne wśród miłośników aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych.

Jaką ościeżnicę wybrać i o czym warto pamiętać przed zakupem?

Przed Tobą wiele dylematów, łącznie z tym kluczowym: ościeżnica regulowana czy stała? Na spokojnie przeanalizuj kilka kwestii. Zmierz grubość ścian, sprawdź, czy są równe. Te parametry być może przesądzą o wyborze. Jeśli nie, wybierz tę, której sposób montażu bardziej współgra z Twoimi umiejętnościami. Zastanów się też nad tym, czy chcesz, by drzwi tworzyły z ościeżnicą jedną płaszczyznę, czy nie – to wpłynie na to, czy potrzebujesz ościeżnicy przylgowej, czy bezprzylgowej.

Artykuł

Przeczytaj także

Drzwi prawe czy lewe – jak rozróżnić kierunek drzwi? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Drzwi prawe czy lewe – jak rozróżnić kierunek drzwi? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Drzwi prawe i lewe to kwestia, która prędzej czy później pojawia się jako decyzja do podjęcia. Jest jedną z kluczowych dla zachowania logiki przemieszczania się po domu i komfortu domowników.

Czytaj więcej
Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?

Wizualizujesz sobie w głowie drzwi, które wybierzesz do wykańczanych właśnie wnętrz albo które wstawisz w ramach wymiany starych skrzydeł. Rozmyślasz o kolorach, zdobieniach, rozważasz, czy mają być gładkie, czy może jednak zdecydować się na model z dodatkiem szkła.

Czytaj więcej
Prawidłowe wymiary otworu pod drzwi – jak uniknąć błędów?

Prawidłowe wymiary otworu pod drzwi – jak uniknąć błędów?

Zagadnienie wielkości otworu na drzwi jest kluczowe dla powodzenia akcji prawidłowego i sprawnego montażu skrzydła. Temat wymaga uwagi i zaangażowania w kilku sytuacjach: kiedy budujemy dom, gdy oglądamy plan mieszkania w budowanym właśnie bloku i na tym etapie podejmujemy decyzje wykończeniowe oraz kiedy planujemy remont uwzględniający wymianę drzwi na większe lub mniejsze od tych, które były dotychczas.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie