Sypialnia glamour – jak ją urządzić i jakie drzwi wybrać?

Uchylenie drzwi do wnętrza w stylu glamour jest jak przeniesienie się do krainy, w której rozwijają się czerwone dywany, lśnią diamenty, a w złotych kandelabrach nieśmiało rozprasza się światło.

Sypialnia glamour – jak ją urządzić i jakie drzwi wybrać?

Uchylenie drzwi do wnętrza w stylu glamour jest jak przeniesienie się do krainy, w której rozwijają się czerwone dywany, lśnią diamenty, a w złotych kandelabrach nieśmiało rozprasza się światło. Świat glamour jest elegancki, luksusowy i pełen szyku, a pomieszczenia glamour błyszczą, lśnią i nęcą wytwornością.

Sypialnia glamour – czym się wyróżnia?

Sypialnia w stylu glamour należną uwagę poświęca łóżku, a właściwie łożu. Imponującym zagłówkiem oznajmia, że to ono gra tu pierwsze skrzypce. Zagłówek powinien być welurowy lub atłasowy i zdobiony pikowaniem, a w nogach łóżka powinna się znaleźć tapicerowana ławeczka. Satynowa bądź jedwabna pościel harmonijnie współgra z zasłonami z satyny lub atłasu, a pod stopami rozpościera się miękki dywan. Istotnym elementem sypialni glamour jest lakierowana toaletka z owalnym lustrem i stołkiem na giętych nogach. Styl glamour w sypialni jak żaden inny znajduje wspólny język z wygodnym szezlongiem, tapicerowanymi fotelami typu uszak lub muszelka oraz konsolami ze szkła lub… przezroczystego plastiku.

Nowoczesna sypialnia glamour nie stroni od przedmiotów z różnych epok – gustowne, eleganckie meble vintage z powodzeniem odnajdują się obok zdobionych złotem mebli z połyskiem, a szykowne tkaniny harmonijnie dekorują pomieszczenie razem z miękką narzutą i licznymi poduszkami. Sypialnia glamour – choć na pierwszy rzut oka nieco chłodna i onieśmielająca – jest przytulna, wygodna i sprzyja pełnemu domowego ciepła relaksowi.

Zobacz także: Styl skandynawski we wnętrzach. Zakochaj się w przytulnym minimalizmie!

Kolory w sypialni w stylu glamour

Glamour lubi wyraziste połączenia i nie stroni od ekstrawagancji, jednak te bardziej odważne pomysły kolorystyczne warto zrealizować w innym pomieszczeniu (np. salonie), a sypialnię – ze względu na jej rolę i charakter – pozostawić nieco bardziej stonowaną. Wśród wielbicieli monochromatycznych aranżacji popularna jest całkowicie biała sypialnia glamour ze srebrnymi lub złotymi akcentami w postaci pełnych blasku dodatków. Jasna sypialnia glamour chętnie spotyka się z szarościami i beżami, które zgrabnie łączy z pastelami, m.in. z różem.

Po drugiej stronie aranżacyjnego bieguna jest ciemna sypialnia glamour, na którą decydują się osoby lubiące mocne, wyraziste wnętrza, uznające czerń lub granat za wymarzone tło dla złotych, srebrnych i szklanych przedmiotów. Z ciemnym wnętrzem – na zasadzie kontrastu – dobrze zagra biel, odnajdą się w nim również szmaragdowa zieleń, czerwień w rubinowym odcieniu, fiolet, turkus i wyrazisty róż – to również lubiane kolory glamour.

Styl glamour w sypialni – oświetlenie i ozdoby

Lustra, rzeźby, świeczniki, figurki, ramki ze zdjęciami, szkatułki na biżuterię, kryształowe wazony – gustowne dodatki w stylu glamour stanowią istotny element stylizacyjny sypialni urządzonej w tym duchu. Wybierając je, należy jednak trzymać się w ryzach. Pokusa popłynięcia na fali glamourowego blichtru jest duża, lecz przekroczenie cienkiej granicy sprawi, że wystrój oddali się od elegancji, a zanadto zbliży się do kiczu. Niech dodatki glamour do sypialni przykuwają uwagę blaskiem i zdobieniami, lecz niech nie będzie tu zbyt wielu dekoracji w zbyt nachalnym wydaniu.

Jasna sypialnia spowita glamourowym blaskiem to także efekt odpowiedniego oświetlenia. W centralnym miejscu zawieś ozdobny żyrandol lub lampę z dużą liczbą kryształków, które będą się mieniły i efektownie rozpraszały światło. Mniejsza lampa glamour powinna stanąć na stoliku nocnym, a większa – na podłodze blisko fotela lub szezlonga. Najmilej widziana będzie lampa szklana lub chromowana. Oświetlenie glamour tworzy nieoceniony duet z lustrami, których w sypialni glamour jest wiele. Odbijające się od nich światło pozwala dodatkowo wyeksponować lśniące meble oraz dodatki z połyskiem.

Jak wybrać idealne drzwi glamour do sypialni?

Białe czy czarne, jednolite czy z przeszkleniami, gładkie czy ze zdobieniami – jakie powinny być drzwi w stylu glamour? Nie mogą być zbyt ozdobne, by nie zwiększać liczby przedmiotów o charakterze dekoracyjnym, a zarazem nie mogą być zbyt dyskretne, by nie przepaść w natłoku glamourowych akcentów. Proponujemy rozwiązanie pośrednie – skrzydła z charakterem, które dyskretnie wpasowują się w stylizacje glamour. Do sypialni, w której postawiono na biel w roli solistki lub zestawiono ją z jasnymi kolorami ziemi, proponujemy drzwi glamour białe. Laurencja 2 z czarną klamką realizuje zasadę kontrastu, którą lubi ten styl, a niewielkie szklenie stanowi subtelną dekorację. Model Nemezja 6 ma bardziej tradycyjny charakter, a jego złote okucia są tym, co sypialnia glamour przyjmie z otwartymi ramionami. Skrzydła Sylena 6 i Milda 1 to idealne drzwi wewnętrzne glamour do sypialni w nowoczesnym wydaniu. Delikatne zdobienia są tym, co nadaje im charakter i stanowi wspólny mianownik z pozostałymi formami glamourowego wnętrza. Jeśli zależy Ci na tym, by zaprosić do sypialni jeszcze więcej szkła, światła i blasku – wybierz drzwi Fragi 5 z przezroczystą taflą. Do ciemnej sypialni mamy drzwi glamour w korespondującym z nią kolorze – nieco bardziej ozdobną Orchideę 4 i klasyczną w formie Jukę 8 w czerni ST CPL.

 

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie