Styl skandynawski we wnętrzach. Zakochaj się w przytulnym minimalizmie!

Scandi to jeden z najchętniej wybieranych stylów w aranżacji wnętrz, również w polskich mieszkaniach i domach. Jest ceniony za umiejętne splatanie ze sobą prostoty, funkcjonalności i ciepła.

Styl skandynawski we wnętrzach. Zakochaj się w przytulnym minimalizmie!

Scandi to jeden z najchętniej wybieranych stylów w aranżacji wnętrz, również w polskich mieszkaniach i domach. Jest ceniony za umiejętne splatanie ze sobą prostoty, funkcjonalności i ciepła. Skandynawskie wnętrza nie przytłaczają nadmiarem przedmiotów i nachalnością kolorów, za to odprężają spokojną paletą barw, naturalnymi materiałami, niewielką liczbą dyskretnych dodatków. W takich pomieszczeniach nie dostrzeżemy zbędnych bibelotów, tylko doświadczamy ukojenia widokiem spójnie i ła(go)dnie urządzonego wnętrza.

Styl skandynawski: główne cechy

Styl skandynawski rządzi się kilkoma prostymi zasadami, a wnętrza urządzone w tym nurcie można szybko rozpoznać. Oto znaki rozpoznawcze scandi:

Dyskretne kolory

Skandynawskie wnętrze nade wszystko ceni harmonię. Jednym w głównych narzędzi, jakimi realizuje ten cel, są kolory, wśród których prym wiedzie biel, szarość, beż. W niektórych wariacjach tego stylu pojawiają się pastele, a nawet mocniejsze kolorystycznie akcenty, lecz stanowią one uzupełnienie, a nie dominantę.

Naturalne materiały

W stylu skandynawskim królują materiały ze świata natury, m.in. wszechobecne drewno, wełna, wiklina, len, bawełna, szkło i porcelana.

Miękkie tekstylia

To jeden z głównych sposobów budowania poczucia przytulności w skandynawskich wnętrzach. Jest w nich wiele puszystych koców, przyjemnych w dotyku pledów i miękkich poduszek.

Prostota i funkcjonalność

Scandi ceni nieprzekombinowane formy oraz minimalistyczne dodatki. Kluczowe jest to, by wnętrze było praktyczne, a nie tylko ładnie się prezentowało, dlatego meble są pojemne, a kanapy wygodne i odpowiednio wyprofilowane. Całokształt aranżacji ma sprzyjać głębokiemu relaksowi.

Duża ilość światła

Mieszkańcy krajów skandynawskich nie narzekają na nadmiar słońca. By wnętrza były możliwie jak najjaśniejsze, wykorzystuje się w nich dużo bieli i wiele punktów świetlnych (w tym dekoracyjne lampy), a w oknach nie wiesza się zasłon.

Minimalizm w dekoracjach

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim stawiają na uporządkowaną przestrzeń. Nie ma tu miejsca na przypadkowe rzeczy, dodatków jest niewiele i są one bardzo przemyślane.

Zobacz także: Styl vintage, czyli modny powrót do przeszłości. Jak urządzić retro wnętrze?

Odmiany stylu skandynawskiego

 O ile szeroko rozumiany styl skandynawski ma charakterystyczne cechy, dzięki którym łatwo można go zdefiniować, o tyle występuje on w kilku odmianach, które różnią się szczegółami. Wyróżnia się trzy kluczowe nurty scandi:

  • styl szwedzki – cechuje go spokojna, stonowana paleta barw (biel, beż, szarość), subtelne wzory i delikatne dodatki; stylizacje są bardzo przemyślane, nie ma tu przypadkowych rozwiązań, każdy przedmiot ma swoje miejsce i uzasadnienie; istotną rolę odgrywają ciekawe lampy, a przedmioty użytkowe mogą mieć nieco bardziej niecodzienne formy,
  • styl nordycki – czerpie z dużo większej gamy barw niż podstawowa paleta scandi, popularne są tu również czerwień, zieleń, granat czy kolor żółty; pojawiają się w nim formy nawiązujące do sztuki ludowej oraz rewitalizowane przedmioty z kilkudziesięcioletnią historią; mile widziane jest drewno w ciemnych odcieniach oraz więcej współczesnego, nowoczesnego designu,
  • styl holenderski – naturalne materiały (również skóra) i prostota są tu wzbogacone większą liczbą kolorów (zarówno pasteli, jak i mocniejszych barw w przydymionym, mglistym wydaniu), powodzeniem cieszą się przedmioty z recyklingu oraz te w duchu industrialnym z betonu czy stali, a także rękodzieło.

Styl skandynawski – kolory i materiały

Styl skandynawski kocha biel. Jest ona wiodącym kolorem jako ten, który odbija światło, rozświetla wnętrza i optycznie je powiększa. Biel to także doskonałe tło dla wszelkich zabiegów aranżacyjnych oraz barwa kojarząca się z czystością i świeżością. Kolory skandynawskie to także szarość i beż, żywsze barwy oraz czerń pojawiają się w postaci dodatków.

Polecamy do czytania: Białe drzwi zawsze w modzie

Skandynawskie wnętrze uwielbia naturalne materiały: drewno, len, wełnę, bawełnę, wiklinę i szkło. Dzięki temu jest to styl idealny dla osób kochających naturę i żyjących ekologicznie. W pomieszczeniach scandi królują drewniane podłogi i funkcjonalne drewniane meble o prostych formach. Spośród tekstyliów najchętniej wybierane są wielkie poduchy oraz grube koce i pledy, dywany z naturalnych tkanin oraz rolety w kolorach ziemi. Scandi jest oszczędne w kwestii dodatków – warto postawić na pojedyncze ozdoby skandynawskie o subtelnych liniach, jak np. prosty wazon, metalowy świecznik czy dyskretna ramka na zdjęcie.

Jakie drzwi skandynawskie wybrać?

Wnętrze skandynawskie wymaga aranżacyjnego dopełnienia w postaci pasujących do niego drzwi. Wśród licznych modeli drzwi Erkado mamy duży wybór takich, które spełniają założenia tego stylu – są proste w formie, gładko wkomponowują się w wystrój pomieszczenia i prezentują wysoką jakość. Wybierając drzwi wewnętrzne w stylu skandynawskim, warto zwrócić uwagę na detale, bo to one w dużym stopniu odpowiadają za ogólne wrażenie.

Polecamy uwadze drzwi Frezja. Ich minimalistyczny design oraz biała okleina w zestawieniu z czarną klamką prezentuje się nowocześnie i gustownie. Model Altamura z pionowym przeszkleniem pozwala wpuścić do pomieszczenia nieco więcej światła, a w okleinie jasnoszarej, jesion czy beton idealnie współgra z szarymi dodatkami scandi.

Do grona chętnie wybieranych drzwi skandynawskich należą: nowoczesne drzwi Menton w kolorach drewna, Budleja oraz Irys z symetrycznym szkleniem. Sorano pozwala wpuścić światło dzięki ozdobnym szkleniom, z kolei drzwi w stylu skandynawskim Turan z subtelnymi frezami same w sobie stanowią ciekawy element dekoracyjny. Wybierając drzwi zewnętrzne skandynawskie, również warto się pokusić o drewniane drzwi w spójnej z wnętrzem estetyce. Odpowiednim modelem będą białe drzwi P168, minimalistyczne i ponadczasowe P18 oraz P67 z niewielkim przeszkleniem. Miłośnikom drzwi skandynawskich w nieco mniej tradycyjnie odsłonie polecamy model P171 w pięknym odcieniu niebieskiego, P157 z wygodnym nowoczesnym uchwytem i P152 z oryginalnym pasem czarnego szkła.

Artykuł

Przeczytaj także

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wystroju wnętrza to, wbrew pozorom, jedno z trudniejszych zadań czekających na przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy projektanta, nie każdy też tego chce.

Czytaj więcej
Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Czy drzwi mogą wpłynąć na komfort mieszkania i domu?

Oczywiście! Ale wiedzą to tylko osoby, które miały pecha i zetknęły się w użytkowanych przez siebie wnętrzach z bardzo niewygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, w których drzwi grały rolę negatywnego bohatera. Drzwi komfortowe to drzwi dobrze zaplanowane i dobrze dobrane do wnętrza.

Czytaj więcej
10 porad przed wyborem drzwi

10 porad przed wyborem drzwi

O wielkości i lokalizacji otworów drzwiowych decyzja zapada już na etapie tworzenia projektu domu. Ale postanowienia, co do wyboru konkretnego stylu i rodzaju drzwi przyszły ich użytkownik podejmuje sam, ewentualnie z pomocą projektanta wnętrz.

Czytaj więcej
GALERIA

#erkado na instagramie