Ościeżnica stała czy regulowana? Dobierz odpowiedni rodzaj ościeżnicy do swojego wnętrza
Wybór drzwi to tylko część procesu. Równie istotnym elementem jest ościeżnica drzwiowa, która zapewnia prawidłową pracę skrzydła i pełni rolę dekoracyjną. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ościeżnic i jak wybrać tę najlepszą.
Jaką rolę pełnią ościeżnice?
Co to jest ościeżnica? Ościeżnica to nic innego jak rama, która jest na stałe przymocowana do muru otworu wejściowego i w której przy pomocy zawiasów są osadzone drzwi. Ościeżnica do drzwi pełni rolę zarówno konstrukcyjną (ościeżnice utrzymują drzwi we właściwej pozycji i je uszczelniają), jak i aranżacyjną. Należy wybrać taki jej wariant, który będzie pasował zarówno do skrzydła, jak i wpisywał się w ogólny wystrój danego pomieszczenia.
Materiały wykonania ościeżnic
Najczęściej wybierana jest ościeżnica z takiego materiału, z jakiego jest wykonane skrzydło, ponieważ dla wielu osób istotna jest spójność aranżacji. Choć równie ciekawym rozwiązaniem stylizacyjnym jest łączenie różnych materiałów, np. ościeżnicy stalowej i drewnianych drzwi. Popularnością cieszą się ościeżnice drewniane – są wytrzymałe, solidne i podkreślają przytulny klimat wnętrza. Drewno jest jednak dość kosztowną inwestycją, dlatego na rynku jest wiele ościeżnic z materiałów drewnopochodnych, m.in. płyt MDF. Z kolei ościeżnica drzwiowa metalowa, ościeżnica stalowa lub ościeżnica aluminiowa jest mocna, odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Prezentują się one nieco surowo, lecz w wielu stylach wnętrzarskich taki efekt jest pożądany, dlatego są chętnie wybierane do pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym lub nowoczesnym.
Polecamy do czytania: Montaż drzwi wewnętrznych – jakimi zasadami się kierować?
Rodzaje ościeżnic drzwiowych
Główny podział ościeżnic obejmuje ościeżnice stałe i regulowane, choć istotną decyzją do podjęcia jest również to, czy drzwi mają być przylgowe, czy bezprzylgowe. W niektórych przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie z kolei ościeżnica ukryta lub ościeżnica nakładkowa.
Ościeżnica regulowana
Ościeżnica regulowana to dobry wybór do pomieszczeń o typowej grubości ścian i jedyny do wnętrz, w których mury są grube lub ściany nierówne. Jej konstrukcja jest taka, że wymiary ościeżnicy regulowanej można modyfikować w zależności od potrzeb, a ona sama elastycznie dopasowuje się do murów. Jedyny warunek jest taki, że ściany muszą mieć grubość min. 7,5 cm. Ościeżnica drzwiowa regulowana jest najczęściej wykorzystywana w starym budownictwie i w kamienicach oraz w tych wnętrzach, w których ściany nie trzymają wymiarów. W innych przypadkach jest chętnie wybierana ze względu niekłopotliwy montaż.
Montaż ościeżnicy regulowanej nie nastręcza trudności, jednak by ułatwić to zadanie, umieszczamy instrukcję montażu ościeżnicy regulowanej. Przy okazji rekomendujemy jedno z naszych flagowych akcesoriów, jakim jest ościeżnica regulowana tunelowa.
Ościeżnica stała
Ościeżnica stała, nazywana też blokową, sprawdza się w przypadku ścian o klasycznej grubości od 6 do 10 cm. Szerokość ościeżnicy stałej jest niezmienna, dlatego może być wykorzystana tylko w takim przypadku. Wymiary ościeżnicy stałej znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowym budownictwie, gdzie ściany są idealnie proste i równe. W innych sytuacjach pozostaje wybór ościeżnicy regulowanej. Montaż ościeżnicy stałej wymaga precyzji i cierpliwości, za to jej dużym atutem jest cena.
By ułatwić proces osadzania ościeżnicy, zamieszczamy instrukcję montażu ościeżnicy stałej. Polecamy również uwadze również naszą ościeżnicę stałą.
Ościeżnica przylgowa i bezprzylgowa
Kolejną decyzją, jaką należy podjąć, jest określenie, czy drzwi mają być przylgowe, czy bezprzylgowe. Ościeżnica przylgowa pozwala na uzyskanie efektu charakterystycznego uskoku pomiędzy skrzydłem drzwi a ościeżnicą. W takich drzwiach widać zawiasy, których regulacja jest prosta. Ościeżnica przylgowa ma klasyczną, prostą konstrukcję i jest łatwa w montażu.
Oto model z naszej oferty: ościeżnica do drzwi przylgowych Erkado.
Z kolei ościeżnica bezprzylgowa pozwala osiągnąć efekt jednej płaszczyzny z drzwiami po ich zamknięciu. W drzwiach bezprzylgowych zawiasy się chowają, lecz ich regulacja jest nieco bardziej wymagająca. Montaż ościeżnicy bezprzylgowej jest z reguły bardziej praco- i czasochłonny, przydatna jest cierpliwość i dokładność.
Oto model z naszej oferty: ościeżnica do drzwi bezprzylgowych Erkado.
Ościeżnica nakładkowa
Ościeżnica nakładkowa jest rozwiązaniem, które pozwala na wizualną zmianę ościeżnicy bez konieczności demontowania pierwotnie zamontowanej wersji. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których są ościeżnice metalowe, a takie właśnie najczęściej montowano przed laty. Kiedy chcemy zrobić remont pomieszczenia i wymienić drzwi na nowe, pozostaje kwestia nieestetycznej i wysłużonej ościeżnicy. Idealnym rozwiązaniem jest ościeżnica nakładkowa na metalową futrynę. Całkowicie zasłania ona starą ościeżnicę bez istotnego zmniejszenia wielkości otworu. W naszym asortymencie mamy ościeżnicę nakładkową, a w ramach ułatwienia jej montażu dołączamy instrukcję montażu ościeżnicy nakładkowej.
A może dyskretna ościeżnica ukryta?
Ościeżnica ukryta w ścianie jest schowaną konstrukcją, która sprawia, że widoczne jest tylko skrzydło i klamka. Ościeżnica ukryta ma również ukryte zawiasy, a całość można dostrzec dopiero po otwarciu drzwi. To rozwiązanie popularne wśród miłośników aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych.
Jaką ościeżnicę wybrać i o czym warto pamiętać przed zakupem?
Przed Tobą wiele dylematów, łącznie z tym kluczowym: ościeżnica regulowana czy stała? Na spokojnie przeanalizuj kilka kwestii. Zmierz grubość ścian, sprawdź, czy są równe. Te parametry być może przesądzą o wyborze. Jeśli nie, wybierz tę, której sposób montażu bardziej współgra z Twoimi umiejętnościami. Zastanów się też nad tym, czy chcesz, by drzwi tworzyły z ościeżnicą jedną płaszczyznę, czy nie – to wpłynie na to, czy potrzebujesz ościeżnicy przylgowej, czy bezprzylgowej.