Drzwi do kuchni – co warto wiedzieć przed zakupem? Jakie drzwi kuchenne wybrać?
Możliwości jest wiele, a wybór determinuje przede wszystkim dostępna powierzchnia, aranżacja kuchni i oczekiwania domowników dotyczące zarówno wyglądu drzwi, jak i ich skuteczności w tłumieniu dźwięków i zapachów. Wybierając odpowiedni model, warto mieć na uwadze kilka kwestii praktycznych.
Wymagająca kuchnia, czyli specyficzne warunki tego pomieszczenia
Dawniej projekty mieszkań uwzględniały głównie kuchnie zamknięte, z kolei w nowym budownictwie częściej projektuje się mieszkania tak, by kuchnia miała postać aneksu łączącego się z salonem. Niektóre z tych projektów pozwalają na oddzielenie kuchni drzwiami, inne wymagają dostawienia ścian, jeśli domownicy chcą osobnego pomieszczenia. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względów praktycznych i towarzyskich. Jak mówi popularne hasło: najlepsze imprezy i spotkania są w kuchni. To pomieszczenie jest sercem domu i to tam instynktownie gromadzą się domownicy i goście. Wiele osób chętnie tam snuje długie rozmowy, pracuje i robi „prasówkę” przy porannej kawie.
W odróżnieniu od innych części mieszkania, w kuchni panują nieco inne warunki: wyższa temperatura (w trakcie gotowania i pieczenia), bardziej wilgotne powietrze, w powietrzu regularnie unoszą się drobinki tłuszczu, a z pomieszczenia wydobywają się przeróżne zapachy. Ten aspekt sprawia, że drzwi są bardzo wygodnym rozwiązaniem – w newralgicznych momentach można je zamknąć, żeby intensywny aromat nie snuł się po całym domu, a kuchenny rozgardiasz nie był widoczny.
Przeczytaj także: Wybór drzwi do małych pomieszczeń – jak poradzić sobie z niewielkim metrażem?
Dobre drzwi kuchenne: techniczne wskazówki
By drzwi kuchenne służyły latami, powinny być odporne na panujące tam warunki. Najlepiej wybrać skrzydło lekkie i odporne na wilgoć, które będzie cicho pracowało. Warto zadbać o to, by otwór drzwiowy miał min. 80 cm szerokości (zdecydowanie ułatwia to codzienne mijanie się z innymi domownikami i wnoszenie zakupów), a drzwi do kuchni były wyposażone w system wentylacyjny (np. podcięcie). Nie montuj progu w drzwiach – istnieje duże prawdopodobieństwo, że mieszkańcy będą się o niego regularnie potykać. Konieczne jest też przeanalizowanie, na którą stronę powinno się otwierać skrzydło. Najwygodniej byłoby do środka, na tę ścianę, na której nie ma mebli czy sprzętów kuchennych, by nie zabierać przestrzeni w sąsiednim pomieszczeniu. A jeśli obie ściany w kuchni są zagospodarowane, trzeba rozważyć, czy otwieranie na zewnątrz będzie bezkolizyjne albo wybrać drzwi innego typu.
Zobacz także: Drzwi do łazienki – jak wybrać odpowiednie? Wszystko o drzwiach łazienkowych
Jaki rodzaj drzwi do kuchni wybrać?
Producenci drzwi wychodzą naprzeciw różnym potrzebom i możliwościom, dlatego na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań. W zależności od tego, jak urządzona jest kuchnia, ile jest miejsca w sąsiadujących z nią pomieszczeniach i jakie są preferencje mieszkańców, można wybrać drzwi tradycyjne, przesuwne, harmonijkowe lub łamane.
Drzwi kuchenne skrzydłowe pełne czy z przeszkleniami?
Jeśli w kuchni lub sąsiednim pomieszczeniu jest wystarczająco dużo przestrzeni, warto postawić na tradycyjne drzwi skrzydłowe – najlepiej chronią przed rozprzestrzenianiem się zapachów i dobrze zatrzymują dźwięki wewnątrz kuchni, co może być istotne m.in. wtedy, gdy jedna z osób ma ochotę posłuchać muzyki podczas porannej krzątaniny, a reszta domowników śpi w najlepsze. Skrzydło pełne to dobry wybór, gdy chcesz całkowicie oddzielić kuchnię od reszty domu, a samo pomieszczenie jest wystarczająco jasne. Jeśli jednak potrzebujesz wpuścić do niego więcej światła, dobrą opcją będą drzwi z przeszkleniami – to także sposób na optyczne powiększenie niewielkiej kuchni.
W ramach modeli pełnych zwróć uwagę na brązowe drzwi Ansedonia 12 z rysunkiem słojów i poprzecznymi elementami, które dodają skrzydłu lekkości, a także proste w formie białe skrzydło Nemezja 8 pomalowane odpornym lakierem i Baldur 8 o nowoczesnym wyglądzie. Miskant 4 ma symetryczne szklenie, które zapewnia i dostęp światła, i kuchenną intymność. Ciekawą opcją jest też Lawenda 1 w kolorze jasnego drewna i z dużą powierzchnią przeszkleń oraz drzwi Nemezja 9 ze zgrabnymi przeszkleniami w pionie i poziomie. Nietuzinkowym pomysłem są szklane drzwi do kuchni – jeśli taki wariant będzie najlepiej wyglądał w Twoim mieszkaniu, a Tobie marzy się skrzydło ze szkła, polecamy model Graf 61 ze szkła hartowanego z klasycznym geometrycznym wzorem.
Drzwi przesuwne do kuchni
Przesuwne drzwi do kuchni sprawdzą się idealnie tam, gdzie jest niewiele miejsca, gospodarzom zależy na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni albo kuchnia ma meble na obu ścianach, a sąsiadujące z nią pomieszczenie jest zbyt małe na tradycyjne skrzydło. Drzwi przesuwne kuchenne stanowią także ciekawe rozwiązanie aranżacyjne do wnętrz nowoczesnych, loftowych i minimalistycznych. Można wybrać system przesuwny chowany w ścianę lub w pełni widoczny. Jeśli ten wątek Cię ciekawi, tu znajdziesz więcej informacji o systemach przesuwnych.
Drzwi kuchenne harmonijkowe i łamane
Kolejna możliwość to drzwi do kuchni harmonijkowe. Pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń, lecz w codziennym użytkowaniu częste manewrowanie nimi może być nieco uciążliwe. Wygodniejszym rozwiązaniem są drzwi łamane, które przy okazji zapewniają skuteczniejszą izolację akustyczną i zapachową. W przygotowanym przez nas materiale znajdziesz charakterystykę drzwi składanych.
Jaki kolor drzwi kuchennych wybrać?
Jeśli aranżacja tego pomieszczenia jest klasyczna, a zarówno w kuchni, jak i w jej sąsiedztwie są stylizacyjne akcenty w kolorze brązowym, postaw na tradycyjne drzwi w tej właśnie barwie. Ciepły odcień drewna budzi przyjemne odczucia i kojarzy się z przytulnością, która w kuchni osiąga głębszy wymiar. Takie właśnie są modele Altamura 1 (proste drzwi pełne), Menton 5 z czterema szklanymi okienkami i Lorient 7 z ciekawym niesymetrycznym szkleniem. Z kolei do nowoczesnych i minimalistycznych kuchni najbardziej pasują drzwi białe – zwróć uwagę na nietuzinkową wzorniczo propozycję Turan 6, która gustownie nawiązuje do linii szafek i innych mebli.