Drzwi drewniane czy stalowe, czyli jaki model drzwi zewnętrznych wybrać?
Oba warianty mają swoje zalety oraz właściwości, które z punktu widzenia różnych użytkowników mogą być nieco kłopotliwe. Poznaj charakterystykę drzwi drewnianych i stalowych oraz dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Dlaczego wybór drzwi wejściowych jest tak istotny?
Mogłoby się wydawać, że głównym zadaniem drzwi wejściowych jest ochrona wnętrza domu przed wzrokiem osób postronnych i zapewnienie mieszkańcom intymności. To prawda, natomiast drzwi pełnią jeszcze kilka ważnych funkcji. Od tego, które z nich będą dla Ciebie kluczowe, w dużej mierze zależy to, czy lepszym wyborem będą drzwi metalowe, czy drzwi drewniane.
To od skrzydła zewnętrznego zależy komfort termiczny i akustyczny domowników. Grubość drzwi i rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, wpływa na ochronę przed potencjalnie uciążliwym hałasem dobiegającym z zewnątrz. Z drugiej strony – drzwi wejściowe sprawiają, że na zewnątrz nie słychać prowadzonych w domu rozmów i dźwięków codziennej krzątaniny, co zwiększa poczucie swobody i prywatności. Dobrej jakości skrzydło dba też o to, by z domu nie uciekało ciepło i odwrotnie – by do środka nie docierał chłód i wilgoć.
Zewnętrzne drzwi – drewniane czy stalowe – pełnią kluczową rolę w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców. Chronią przed włamaniem i kradzieżą, pozwalając spać spokojnie. Niektóre skrzydła mają także właściwości przeciwpożarowe i dymoszczelne.
Charakterystyka drewnianych drzwi zewnętrznych
Drewno jest surowcem stosowanym od stuleci, a jego walory są powszechnie doceniane. Do głównych zalet drewna należy jego trwałość, solidność i wytrzymałość na różne czynniki zewnętrzne. Odpowiednio i regularnie konserwowane drewniane drzwi zewnętrzne będą z powodzeniem służyły przez dziesięciolecia. Tego typu modele mają znakomite właściwości termoizolacyjne, do tego bardzo skutecznie wygłuszają.
W budynkach wolnostojących drzwi prowadzą najczęściej do wiatrołapu, z którego przechodzi się do dalszej części domu. Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu industrialnym, dobrym wyborem będą drzwi w stylu loftowym. Świetnie się w tej roli spisuje skrzydło P156. Zastosowana w nim nowoczesna technologia produkcji pozwoliła wyeliminować ewentualne niedogodności, jakie mogą się pojawić przy niewłaściwej pielęgnacji drzwi drewnianych, np. wypaczenie się skrzydła, rozsychanie czy wybarwianie. Do tego umożliwiła zachowanie piękna drzwi z drewna i widoczność jego słojów. Zgrabnie komponują się one z czarnymi okuciami i pionowymi pasami, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo gustownie.
Zobacz również: Jak dbać o drzwi zewnętrzne drewniane?
Propozycją bardziej klasyczną jest model P168 w ponadczasowej bieli. Górną jego część stanowią szklane szybki, a dolna jest zabudowana i ma subtelne dekoracyjne linie, które dodają skrzydłu lekkości. Bardziej nietuzinkowymi modelami są P172 w zieleni i błękitny P173. Te drzwi sprawdzą się w aranżacjach eklektycznych, vintage, boho i tych, w których króluje kolor. Dzięki nim całość będzie spójna i pozwoli zachować ciągłość między pierwszym wrażeniem a wystrojem domu. W obu skrzydłach są dekoracyjne detale, które w pierwszych drzwiach przesądzają o ich bardziej nowoczesnym, a w drugich – o bardziej klasycznym charakterze.
Drzwi wejściowe metalowe: czym się wyróżniają?
Metalowe drzwi zewnętrzne są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Niestraszne im różne warunki atmosferyczne – od upału po mróz. Do tego dobrze znoszą duże zmiany temperatur. Drzwi wejściowe metalowe trudno jest sforsować, dlatego przypisuje im się wysoki poziom ochrony przed wizytą nieproszonego gościa, co znacząco poprawia komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Przeczytaj również: Jakie drzwi wejściowe do mieszkania w bloku wybrać? Poradnik ERKADO
W Erkado stalowe drzwi zewnętrzne zabezpieczyliśmy okleiną PCV. Jest ona odporna na różne warianty pogodowe, silne promienie UV oraz uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu skrzydła długo będą się prezentowały estetycznie. Zadbaliśmy o fakturę przypominającą drewno, co sprawia, że drzwi są i solidne, i ładne. Solid to tradycyjne pełne skrzydło o prostej formie. Jego uniwersalny wygląd pasuje do wszystkich stylów aranżacyjnych. Model Lutter 1 ma rys nowoczesny i minimalistyczny. W drzwiach Leoben 1 i Wels 1 zostały zamontowane niewielkie przeszklenia, co pozwala wpuścić do środka nieco światła, a konstrukcji dodać nieco lekkości. Razem z elementami w kolorze czarnym szybki tworzą ciekawy nowoczesny akcent. Wszystkie cztery modele mają klasę antywłamaniową RC2. W każdym z nich do wyboru są cztery parametry izolacyjności cieplnej i cztery grubości skrzydła.
Przeczytaj także: 10 kluczowych porad do wyboru idealnych drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne: drewniane czy metalowe? Co wybrać?
Jeśli stoisz aktualnie przed dylematem: drzwi zewnętrzne drewniane czy stalowe, weź pod uwagę przede wszystkim potrzeby i priorytety domowników oraz aspekt wizualny przyszłego skrzydła. Drzwi drewniane są znakomitą inwestycją na lata, należy jednak mieć świadomość, że są one droższe od innych wariantów i wymagają regularnej konserwacji, za to skutecznie chronią przed hałasem i chłodem. Z kolei Drzwi drewniane to mniejszy wydatek oraz dobra ochrona przed uszkodzeniami i włamaniem, natomiast należy pamiętać, że tego typu skrzydła są dość ciężkie, co dla niektórych domowników (np. dzieci) może być pewnym wyzwaniem na co dzień.
Przeczytaj także: Drzwi zewnętrzne stalowe: czym się charakteryzują i jaki model wybrać?
Erkado zapewnia bardzo duży wybór modeli zarówno z drewna, jak i ze stali. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, masz do dyspozycji skrzydła w różnych kolorach i stylach aranżacyjnych, a często drzwi są dostępne w różnych konfiguracjach technicznych. Podejmując decyzję, kieruj się potrzebami i oczekiwaniami, które drzwi mają zaspokoić. Miej także na względzie kwestię wyglądu skrzydła, by pasowało ono zarówno do stylizacji wiatrołapu i dalszej części domu, jak również do samej bryły, elewacji i najbliższego otoczenia.