WŁAŚCIWY WYBÓR DRZWI

JAK DOBRAĆ KOLOR DRZWI DO WNĘTRZA?

Drzwi stanowią bardzo ważny element każdego domu. Nie tylko wytyczają i organizują nam przestrzeń, ale także zapewniają nam ciszę i poczucie bezpieczeństwa. Podejmując decyzję o zakupie drzwi pierwszą cechą na którą zwracamy uwagę stanowi kolor. Pośród bogatej gamy rodzajów i kolorów oklein bardzo trudno podjąć decyzję. Więc na co zwrócić uwagę wybierając kolor skrzydła. Czy na odcień podłogi, ścian, a może mebli?

Drzwi powinno wybierać się w momencie, gdy znamy już kolorystykę ścian, okien oraz listew przypodłogowych. Wraz z tymi elementami powinny tworzyć one spójną całość. Zwróćmy uwagę na metraż. W niewielkich przestrzeniach sprawdzą się jasne lub szklane drzwi z odbiciem lustrzanym, które optycznie powiększą pomieszczenie. Pamiętajmy, o tym, że w każdym punkcie sprzedaży znajdują się wzorniki kolorów. Warto, więc porównać odcienie poszczególnych oklein z naszym wnętrzem. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych rozczarowań.

Dobór odpowiednich drzwi zależy także od wystroju, oraz stylu w jakim urządzone zostało pomieszczenie. W bardziej nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się drzwi szklane z różnymi motywami (model GRAF) lub z dużymi przeszkleniami (FRAGI). Nie zawsze jednak możemy w całym domu zamontować skrzydła tego samego modelu. Może nas ograniczać np. wymiar.
W tej sytuacji z oferty ERKADO można wybrać systemy przesuwne lub dwuskrzydłowe mające spójną kolorystykę z pozostałymi skrzydłami.

Drugą metodą doboru kolorystyki jest kontrast. Osiągniemy go zestawiając ciemne drzwi do jasnego wnętrza lub przestronnych pomieszczeń takich jak np. salon.

Bardzo ważnym elementem wykończeniowym drzwi są klamki. Stanowią one nie tylko wykończenie, ale także nadają im wyjątkowy i indywidualny charakter.

Więc…,

Jeśli właśnie teraz stoisz przed wyborem drzwi i zastanawiasz się, które byłyby najwłaściwsze, zacznij od…końca –  i pomyśl jaki efekt chcesz uzyskać dla danego pomieszczenia.

O CZYM PAMIĘTAĆ KUPUJĄC DRZWI?

Drzwi mogą stać się nową wizją Twoich wnętrz. Dzięki nim zmienisz swój dom i otoczenie. Nie zapominajmy jednak o funkcjach, które powinny spełniać. Drzwi zatem powinny chronić nasz świat i naszych bliskich, zapewniać wyciszenie w momencie gdy tego potrzebujemy, w niektórych pomieszczeniach ograniczyć dostęp światła, lub pozwolić nam odkryć ciszę i spokój. I kiedy już wiesz jaki wybrać kolor w sklepie wita Cię świat drzwi i związane z tym pytania dotyczące wyboru tych wymarzonych.

Skoro kolor jest już wybrany to jeszcze tylko rodzaj okleiny. W chwili obecnej mamy do wyboru okleinę greko, lak, finisz, CPL, premium. Różnią się one nie tylko walorami wizualnymi, dekorem, ale również odpornością na zarysowania i eksploatację. Dzięki czemu wybrane drzwi mogą stać się odpowiednimi, do pokoju Twojego pomysłowego dziecka.

Jednym z nich jest dobór rodzaju drzwi, czyli technologii w jakiej zostało wykonane (ramiakowe, płytowe, szklane). Różnią się one przede wszystkim wypełnieniem, konstrukcją oraz materiałem.

Następnie musimy wybrać ościeżnicę do skrzydła. Wówczas należy dokładnie wymierzyć otwór i grubość ściany, lub sprawdzić czy dotychczasowa ościeżnica nie będzie pasowała do drzwi które chcemy kupić. Jeżeli nie jesteś pewien i potrzebujesz pomocy. Pamiętaj każdy sklep sprzedający nasze produkty gwarantuje perfekcję w standardzie. Profesjonalna obsługa zrobi wszystko za Ciebie wybierając najlepsze rozwiązanie.

Kolejną decyzja będzie dotyczyła montażu zawiasów oraz kierunku otwierania drzwi. Drzwi otwierane do wewnątrz pokoju zaoszczędzą miejsce na ciasnym korytarzu. Wiele źródeł poleca aby drzwi znajdujące się w łazience, kuchni, lub kotłowni ze względów bezpieczeństwa otwierały się do zewnątrz. W związku z tym warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

Wybierając drzwi, zwróćmy także uwagę na przeszklenie. Dostępne są teraz szkła hartowane, klejone VSG, które są bardziej wytrzymałe niż dawniej. Ilość przeszkleń zależeć będzie od przeznaczenia drzwi, oraz ilości światła, które ma np. oświetlić kolejne pomieszczenie, lub zapewnić intymność.

Biorąc pod uwagę metraż pomieszczeń w przypadku wąskiego korytarza warto zastanowić się także nad systemem przesuwnym chowanym w ścianę. W ten sposób oszczędzimy miejsce i umożliwimy swobodne poruszanie się domowników. Do aranżacji bardziej nowoczesnych poleca się drzwi szklane wykonane z tafli szkła hartowanego. Przy wykorzystaniu lustra będą optycznie powiększały małe wnętrze.

Przy wyborze drzwi zaufajmy doświadczonej obsłudze, z którą montaż stanie się przyjemnością.

Właściwy dobór drzwi wewnętrznych może być inspirującym doznaniem. Z pewnością wpłynie w konkretny sposób na wystrój i klimat całego wnętrza dlatego warto mieć docelową wizję całości. Zestawianie drzwi z podłogą lub oknami z reguły okazuje się mało wystarczające.
Warto sięgnąć głębiej ponieważ dzięki dostępności licznych rozwiązań, dekorów, faktur, wzorów oraz materiałów możemy zrealizować z powodzeniem nawet najodważniejsze wizje.

Czy stawiasz na klasykę czy na nowoczesność?

Przede wszystkim,
zdecyduj, który dekor drzwi będzie najbardziej korespondował z klimatem Twojego wnętrza.
Myśląc o tym, zestaw go z kolorem podłogi, okien, ścian, wystrojem i wyposażeniem.
Być może chcesz aby drzwi nawiązywały kolorystycznie do tych elementów a może jednak kontrastowały. W drugim przypadku wybrane drzwi będą odważną alternatywą kolorystyczną dla panującego w pomieszczeniu stylu.
Dlatego, po pierwsze weź pod uwagę wszelkie walory estetyczne, mając świadomość, że drzwi w danej przestrzeni nie muszą spełniać roli wyłącznie użytkowej.

Przejdź do wzornika kolorów DW online i zdecyduj. Kliknij TUTAJ

Sukces tkwi w szczegółach

Odpowiedni dobór koloru Twoich drzwi i zestawienie go z kolorystyką wszystkich elementów wyposażenia to punkt wyjścia do zrealizowania Twojej wizji.

Dużą rolę w stylizacji wnętrza odgrywa również światło. W przypadku drzwi mamy do czynienia ze szkleniem. Naturalnie, im większe ilość szkła tym bardziej spotęgowany efekt lekkości. Przeszklenia dodadzą ambientowej przestrzeni Twojemu pomieszczeniu. Będzie lekko i estetycznie.

Kolejnym elementem, który nie jako stanowi kropkę nad „i” jest listwa podłogowa. Nie powinna być dobierana chaotycznie lub przypadkowo. Spośród wielu dostępnych, spróbuj dobrać tą, która najbardziej będzie korespondować do całości i dyskretnie/subtelnie wykończy aranżowaną przestrzeń.

Pamiętaj o tym, że:

  • warto pokusić się o własne aranżacje
  • Im większa powierzchnia tym bardziej kolor intensyfikuje się
  • kolor biały i odcienie pozostaną zawsze uniwersalne
  • szklenie dodaje przestrzeni i lekkości
  • listwa podłogowa podkreśla charakter wnętrza

Nowe czy nowsze?

Kolejną strategiczną decyzją jest dobór parametrów technicznych Twoich nowych drzwi.
Które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze?

Czy zdecydujesz się na klasyczne skrzydła wewnętrzne o standardowych parametrach czy jednak skorzystasz z nowoczesnych form i wzornictwa.

O nowoczesności drzwi stanowić może chociażby fakt że są one bezfelcowe a przez to posiadają ukryte zawiasy. Skrzydło drzwiowe ma prostą krawędź i wraz z ościeżnicą tworzy jedną płaską powierzchnię. Nadaje to uczucia minimalizmu i decyduje o estetycznym wykończeniu aranżacji.

Dodatkowo, warto zastanowić się jakie rozwiązania możesz zastosować w aranżacji przestrzeni.

Które rozwiązanie jest technicznie możliwe do wykonania? Być może masz możliwość zastosowania jednego z dostępnych systemów przesuwnych erkado, naściennych lub chowanych w ścianę, drzwi podwójnych, cało szklanych lub systemu drzwi ukrytych. Możliwości są ogromne. Warto je przeanalizować i skonfrontować z Twoimi estetycznymi oczekiwaniami.

Przeczytaj również